آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9518
تاریخ انتشار : 5 تیر 1391 11:40
تعداد بازدید : 1398

قوامین عهده دار پرداخت سپرده های تعاونی اعتماد ایرانیان شد

رییس کل بانک مرکزی گفت: سپرده های مردم در موسسات اعتباری و تعاونی های اعتبار آزاد که بانک مرکزی در حال رسیدگی به شرایط و مسایل آنهاست، در هر شرایطی محفوظ بوده و مشکلی برای آن به وجود نمی آید.

فارس- محمود بهمنی گفت: بانک مرکزی از مدت‌ها قبل به دنبال ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و موسسات اعتباری و تعاونی‌های اعتبار آزاد است و در این راستا نیز اقدامات فراونی انجام داده است.
رییس کل بانک مرکزی افزود: از ابتدای فرآیند ساماندهی این موسسات بارها و بارها به مردم گفته شده که در انتخاب محلی که سرمایه‌ها و سپرده‌های خود را به آنجا می سپارند، کمال دقت را داشته باشند و پس از اطمینان از مورد تایید بودن موسسه اعتباری توسط بانک مرکزی نسبت به سپرده‌گذاری اقدام کنند.
رییس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: فهرست موسسات اعتباری مورد تایید بانک مرکزی، صرافی‌های مجاز و صندوق‌های قرض‌الحسنه‌ای که بانک مرکزی فعالیت آنها را زیر نظر دارد، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و در دسترس همگان قرار دارد بنابراین باز هم از مردم می‌خواهم پس از اطمینان از اینکه موسسه یا صندوق مورد نظر آنها تحت نظارت بانک مرکزی است، پول‌های خود را در آن سپرده‌گذاری کنند.
اطلاعیه بانک مرکزی
 بانک مرکزی اعلام کرد: به اطلاع تمامی سپرده‌گذاران «شرکت تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان» می‌رساند؛ براساس تفاهمنامه مورخ 3/4/1391 بانک قوامین و شرکت تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان، بانک قوامین جایگزین شرکت تعاونی مذکور شده و از روز شنبه مورخ 10/4/1391 نسبت به پرداخت سپرده سپرده‌گذاران اقدام خواهدکرد.
بانک مرکزی تاکید کرده است که هیچگونه نگرانی در استرداد سپرده‌های سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار اعتماد ایرانیان وجود نخواهد داشت و‌ چگونگی پرداخت سپرده‌های سپرده‌گذاران گرامی متعاقبا اعلام خواهد شد.
توقف صدور مجوز بانك  
رييس كل بانك مركزي همچنین از تداوم توقف صدور مجوز براي تاسيس بانك در سال جديد خبر داد؛ بهمني اعلام كرد: بانك مركزي هيچ تقاضاي جديدي را براي تاسيس بانك بررسي نخواهد كرد.
 به گفته وي تنها تقاضاهايي كه در حال حاضر در دست بررسي است درخواست‌هايي است كه در سال‌هاي قبل ارایه شده است.
بانك مركزي از نيمه دوم سال گذشته بررسي درخواست تاسيس بانك را متوقف كرده و اين سياست را قصد دارد در سال‌جاري نيز ادامه دهد. اين اقدام بانك مركزي با هدف كيفي‌سازي نظام بانكي اعلام شده است.
 به گفته مسوولان بانک مرکزی امسال نه تنها هیچ مجوز جدیدی برای تاسیس بانک صادر نمی‌شود؛ بلکه مجوز تاسیس شعب نیز به هیچ عنوان بررسی نخواهد شد. ريیس کل بانک مرکزی که پیش از این، امسال را سال «نظم پولی» نام گذاشته بود بار دیگر با تاکید بر جلوگیری از انحراف در انضباط پولی عنوان کرد: «بانک مرکزی امسال هیچ تقاضاي جديدي را براي تاسيس بانك و شعبه جدید بررسي نخواهد كرد.» اما در کنار این، معاون نظارتی بانک مرکزی با تایید این موضوع به دلیل الزامات «نظارتی» در نظام بانکی از یک شرط جدید برای تاسیس شعب بانک‌ها سخن گفته است.
شرط مجوزدهی به تاسیس شعب جدید
در عین حال معاون نظارتی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی هیچ مجوز جدیدی برای تاسیس بانک صادر نمی‌کند یک «شرط» برای اعطای مجوز تاسیس شعبه جدید بانک تعیین کرده است. او در این باره به گفت: «بانک مرکزی تنها در صورتی مجوز تاسیس شعبه جدید را به بانک‌ها می‌دهد که بانک مورد نظر برای هر پنج شعبه يك بازرس داشته باشد.»
وی در مورد شرایط تاسیس شعب جدید ادامه داد: «بانک‌ها برای تاسیس شعب جدید باید نسبت میزان سرمایه و تعداد شعب را رعایت کنند.» وی الزامات و پیش‌نیاز‌های نظارت بانکی را چنین بیان کرد: «ما در کشور حدود 20 هزار شعبه داریم و باید متناسب با این تعداد بازرس داشته باشیم. بانک مرکزی باید به ازای هر 15 تا 20 شعبه بانک موجود در کشور یک بازرس داشته باشد. به همین دلیل در هر بانک به ازای هر پنج شعبه یک بازرس لازم است.»
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 80 تا 90 بازرس بانک مرکزی مشغول بازرسی از بانک‌ها هستند، گفت: «صورت‌های مالی بانک‌ها نیز در دوره‌های سه ماهه و بعضا یک ماهه توسط معاونت نظارتی بانک مرکزی بررسی مي‌شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :