آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95135
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394 10:30
تعداد بازدید : 756

جزییات مصوبه دولت اعلام شد

کاهش طبقات تعرفه ای واردات از ۱۰ به ۸

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اعلام جزییات مصوبه دولت برای کاهش طبقات تعرفه ای واردات از ۱۰ به ۸ طبقه برای سال ۹۵، گفت: براساس این مصوبه، قرار شد در سال ۹۵، تعداد طبقات تعرفه ای از ۱۰ به ۸ طبقه کاهش یابد، این درحالی است که سال گذشته تعداد طبقات تعرفه ای سال ۹۴ از ۱۴ به ۱۰ کاهش یافته بود.

مهر- محمدرضا مودودی گفت: بر این اساس، کمترین سطح تعرفه ۴ درصد است که به آن یک درصد حقوق گمرکی هم اضافه می شود و بر این اساس حداقل تعرفه های واردات ۵ درصد خواهد بود و حداکثر آن هم ۵۵ درصد است در حالی که امسال پایین ترین سطح تعرفه، ۵ درصد و بالاترین سطح تعرفه ۷۵ درصد است.
وی تصریح کرد: بر این اساس، طبقات جدید تعرفه ای شامل طبقات ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۶، ۳۲، ۴۰ و ۵۵ خواهد بود، ضمن اینکه واردات گروه ده کالایی دیگر ممنوع نیست. البته با محدودیت هایی که دولت روی حقوق و عوارض گمرکی اعمال می کند، در عمل واردات گروه ۱۰ کالایی به راحتی امکان پذیر نخواهد بود و عوارض سنگینی بر واردات آنها لحاظ خواهد شد.
به گفته مودودی، تعرفه ها، مجموعه ای از محدودیت هایی است که به منظور مدیریت واردات کشور صورت می گیرد و در تمام دنیا برای حمایت از تولید داخلی اعمال می شود؛ در گذشته اما به دلیل تعدد طبقات تعرفه ای، پیچیدگی ها برای اعمال تعرفه کالایی بسیار بالا بود و بسیاری از بازرگانان کشور را برای یافتن تعرفه کالای وارداتی خود، دچار مشکل می کرد، ضمن اینکه در برخی موارد محدود هم ممکن بود که کالایی با ردیف تعرفه ای که باید وارد می شد، به کشور وارد نشود و این امر، کار تجارت را بسیار سخت کرده بود. به همین دلیل دولت برای سهولت کار تجارت تصمیم گرفت تا طبقات تعرفه ای را ساماندهی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :