آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95130
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394 10:21
تعداد بازدید : 1169

از سوی معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه رگولاتوری صورت گرفت

اعطای اولین مجوز Servco به «پتیاک سیستم»

صبح روز گذشته در راستای اعطای پروانه های جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که از چند ماه پیش آغاز شده است، اولین پروانه در بخش Servco صادر شد و در اختیار شرکت پتیاک سیستم قرار گرفت.

فناوران- آرش صادقی، مدیرعامل شرکت پتیاک سیستم در گفت و گو با فناوران با بیان این خبر گفت: از سال 93 روند اعطای پروانه های جدید در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که آغاز شد که بر اساس آن شرکت های حاضر در بخش ارتباطات بتوانند فارغ از تکنولوژی خدمات گسترده تری را نسبت به قبل به کاربران عرضه کنند. 
وی افزود: عمر پروانه ISPها و شرکت های PAP به 10 سال رسیده بود و با توجه به ظهور تکنولوژی های جدید سازمان تنظیم مقررات تصمیم گرفت به جای تمدید آن پروانه ها، مجوزهای جدید در قالب فناوری های جدید صادر کند. در نتیجه FCP، MVNO و Servco شکل گرفت که بر اساس آن شرکت هایی که بتوانند این پروانه ها را اخذ کنند، می توانند خود با ایجاد زیرساخت های لازم انواع خدمات ارتباطی را به کاربران خود ارایه دهند. 
صادقی ادامه داد: پروانه های FCP شامل ارایه هرگونه خدمت ارتباطی و انتقال داده بر بستر شبکه موضوع پروانه، مستقل از فناوری از قبیل خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن؛ توزیع و فروش پهنای باند اینترنت و انتقال و شبکه های اختصاصی، ارایه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور است. در پروانه های Servco نیز همین موارد وجود دارد با این تفاوت که دارندگان این پروانه اجازه ایجاد شبکه دسترسی و شبکه انتقال را ندارند و باید از زیرساخت های شرکت های حاضر در این بخش استفاده کنند. 
مدیرعامل پتیاک سیستم با بیان اینکه اکنون این شرکت در بخش ارایه باند پهن به شکل وایرلس فعالیت می کند، گفت: با توجه به مفاد موجود در پروانه برای شروع درنظر داریم علاوه بر همان فعالیت های قبلی در آینده نزدیک نیز در بخش تاسیس دیتاسنتر و CDN فعالیت کنیم. 
پیش از این علی اصغر عمیدیان، دبیر كمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره ضوابط و نحوه صدور پروانه servco گفته بود که به منظور ساماندهی پروانه های عرضه خدمات اینترنت رسا (ISP) و یا توزیع اینترنت (ISDP)، برای دارندگان این دسته از پروانه ها، امتیازات خاصی برای دریافت پروانه های servco در نظر گرفته شده است.
صادقی در ادامه مبلغ پروانه اخذ شده را 2 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: با توجه به دوره زمانی 5 ساله پروانه ما موظفیم که سالانه مبلغ 400 میلیون تومان به سازمان تنظیم مقررات پرداخت کنیم. البته به جز این پروانه درخواست دریافت پروانه MVNO یا همان اپراتورهای مجازی تلفن همراه را نیز داشته ایم. 
وی درپایان درباره شیوه دریافت زیرساخت مورد نیازشان گفت: درنظر داریم در این بخش با تعامل با اپراتور ایرانیان نت، مخابرات  و برخی از FCPها، زیرساخت هایی مورد نیازمان را دریافت کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :