آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95127
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1394 10:17
تعداد بازدید : 848

روبات ها نیمی از مردم جهان را تا 30 سال دیگر بیکار می کنند

دانشمندان پیش بینی می کنند که نیمی از جمعیت انسان تا 30 سال دیگر بیکار خواهند شد چراکه ماشین و روبات جای آنها را خواهند گرفت.

BBC- موشه واردی، متخصص علوم کامپیوتر و استاد دانشگاه رایس، می گوید: بشریت در آستانه شاید بزرگ ترین چالش تاریخ است. یافتن معنای زندگی، وقتی که عرق جبین و کد یمین برای گذران زندگی دیگر معنا ندارد.
پروفسور واردی که در نشست سالانه انجمن پیشرفت های علمی آمریکا سخنرانی می کرد، گفت: ما داریم به زمانی می رسیم که ماشین ها در بسیاری از کارها از انسان بهتر خواهند بود. من فکر می کنم جامعه باید پیش از اینکه این سوال پیش رویش قرار گیرد به آن پاسخ دهد.
به گفته پروفسور واردی ساخت هوش مصنوعی شتاب گرفته و همزمان نیروی کار یقه سفید، طبقه متوسط متخصص، رو به اضمحلال می رود و این زمینه ساز افزایش نابرابری درآمدی است. 
سال گذشته اندی هالدین، اقتصاددان ارشد بانک انگلستان، تخمین زد که روبات ها نیمی از مشاغل بریتانیا، 15 میلیون شغل را در خطر قرار داده و سومین عصر ماشین شکاف غنی و فقیر را در دنیا عمیق تر خواهد کرد. بررسی بانک انگلستان نشان می دهد کارهای اداری، تولیدی و دفتری و مشاغل کم درآمد بیشتر در معرض خطر قرار دارند اما مشاغل با درآمد متوسط نیز با شتابی روزافزون در معرض اتوماسیون (خودکارسازی) هستند.
در بسیاری از نقاط دنیا حرکت به سمت جایگرینی انسان با روبات آغاز شده است، صنایع هر چه بیشتر به سمت روبات ها می روند، مثل صنایع الکترونیک و شرکت هایی مثل فاکسکان، سامسونگ یا صنایع هواپیماسازی. ایرباس اعلام کرده قصد دارد دیگر کارهای خطرناک و دشوار را به انسان نسپرد تا کارکنانش بتوانند بر کارهای باارزش تر تمرکز کنند. یک ماه و نیم پیش، در دانشگاه تکنولوژی نانیانگ در سنگاپور، روباتی به عنوان مسوول پذیرش مشغول کار شد.
نادین، که او را نزدیک ترین روبات به انسان می دانند، با پوست نرم و موهای قهوه ای صاف، نه تنها به مراجعان با لبخند خوشامد می گوید و با آنها دست می دهد، بلکه مراجعان گذشته را به یاد می آورد و بر اساس گفتگوهای قبلی می تواند سر صحبت را با آنها باز کند. نادین برخلاف روبات هایی که تا به حال ساخته شده اند، شخصیت، خلق و خو و احساسات خاص خود را دارد و برحسب شرایط یا موضوع می تواند شاد یا غمگین باشد.پروفسور واردی می گوید: وضعیت موجود را نباید با انقلاب صنعتی مقایسه کرد، در آن زمان ماشین های پرقدرت جای نیروی جسمی و کاری بشر را گرفتند، اما اکنون فقط نیروی بدنی بشر نیست که در معرض تهدید است، هوش و مهارت های شناختی او نیز در رقابت با هوش مصنوعی روز به روز بیشتر میدان را واگذار می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :