آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95088
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1394 11:46
تعداد بازدید : 700

هشدار بانک مرکزی به بانک ها برای رعایت نرخ های سود بانکی

بانک مرکزی اعلام کرد که هیأت انتظامی بانک ها و مراجع قضایی با جدیت تخلف بانک ها در زمینه اعمال نرخ سود بانکی مصوب را رصد کرده و با تخلفات در این باره برخورد می کنند.

روابط عمومی بانک مرکزی-  این بانک در بخشنامه ای به بانک ها و موسسات اعتباری اعلام کرد: شورای پول و اعتبار به عنوان مرجع ذی صلاح سیاستگذار در امور پولی و بانکی قطع نظر از تمامی ملاحظات و دیدگاه های له و علیه پیرامون نرخ سود بانکی، نرخ هایی را به استناد قانون به عنوان نرخ مجاز مقرر کرده و لذا انتظار بر آن است در چنین مواردی که علاوه بر نهادهای نظارتی، عملکرد بانک ها به سهولت نزد بخش قابل توجهی از جامعه، قابل رصد و داوری است، اهتمام و توجه بیشتری معمول شود. به ویژه آنکه، طی سنوات اخیر نرخ تورم روند کاهشی قابل ملاحظه ای را تجربه کرده و از طرفی سیاست گذاری ها و مداخلات غیرمستقیم بانک مرکزی در جهت رفع تنگنای مالی بانک ها از طریق بازار بین بانکی نیز زمینه و شرایط را برای کاهش نرخ سود کاملاً فراهم کرده و سیر نزولی نرخ سود بانکی را قطعی و اجتناب ناپذیر ساخته است. 
ضمن آنکه، آن چه توسط شورای پول و اعتبار تعیین و اعلام شده، حداکثر نرخ سود بوده و بانک ها نباید در این خصوص منتظر سیاست گذاری جدید از جانب آن شورا باشند.این بخشنامه می افزاید: در چنین شرایطی، واکنش معکوس و غیرقابل انتظار از سوی بانک ها که در مقاومت و جلوگیری از روند نزولی نرخ سود و یا حتی در برخی موارد افزایش آن به واسطه رقابت های ناسالم و مخرب متجلی است، بسیار توجیه ناپذیر و غیرقابل قبول می کند.
 در بخش دیگری از این بخشنامه آمده است: بانک ها باید نسبت به رعایت نرخ های سود ابلاغی نهایت حساسیت و اهتمام را نشان دهند.  
در تمامی شکایاتی که متضمن دریافت نرخ سود بیشتری از سقف نرخ سود عقود مشارکتی (24 درصد) و عقود غیرمشارکتی (21 درصد) از تسهیلات گیرندگان باشد، مبالغ اضافی دریافتی به تسهیلات گیرنده ذی ربط مسترد خواهد شد.
همچنین هر گونه تخطی در این رابطه، از ان حیث که مسوولیت حسن اجرای آن بر عهده مدیران عامل و اعضای هیأت مدیره بانک ها است، مستوجب اعمال مجازات های انتظامی در هیأت انتظامی بانک ها از جمله سلب صلاحیت حرفه ای مدیران مربوط خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :