آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 95052
تاریخ انتشار : 26 بهمن 1394 10:21
تعداد بازدید : 734

اتحادیه و اتاق اصناف امروز بر سر طرح باران چانه می زنند

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران با بیان اینکه امروز (دوشنبه) در نشست با مسوولان اتاق اصناف قرار است ابهامات طرح صندوق‎های مکانیزه فروش (طرح باران) برطرف شود، گفت: اتحادیه بلافاصله پس از اعلام رسمی طرح باران مخالفت خود را اعلام کرد چراکه تولیدکنندگان و واردکنندگان صنف رایانه در این طرح دیده نشده‎اند.

فناوران- سیدمهدی میرمهدی افزود: طرح باران صدای تولیدکنندگان سخت‎افزار و نرم‎افزار را درآورده است و روز گذشته تعدادی زیادی از مدیران شرکت های نرم افزاری در اعتراض به این طرح به اتحادیه آمده بودند.
وی با بیان اینکه شرکت کنتورسازی توان اجرای چنین طرح عظیمی را ندارد، گفت: وقتی در صنف رایانه تولیدکنندگان صاحب نام و مطرحی وجود دارد، چرا باید پروژه رایانه‎ای به شرکتی غیررایانه‎ای سپرده شود.میرمهدی با تاکید بر اینکه اتحادیه تا به نتیجه رسیدن موضوع را پیگیری خواهد کرد، گفت: متاسفانه در این صنف هم صدایی وجود ندارد و هرکه راه خود را می‎رود. به همین دلیل هرازگاهی شاهد چنین مسایلی هستیم.
وی اضافه کرد: قطعا اگر همه صنف باهم یک صدا شوند، جلوی اجرای طرح به این شکل گرفته خواهد شد.
وی همچنین با بیان اینکه حرف‎های ضد و نقیض بسیاری در رابطه با اجرای طرح باران شنیده می شود، گفت: این طرح ابهاماتی دارد که در اتاق اصناف نیز هنوز روشن نشده و باید صبر کرد تا در جلسات آتی این شبهات روشن شود.
در حالی که هنوز ابهامات بسیاری در رابطه با تامین بخش سخت‎افزار و نرم افزار صندوق مکانیزه فروش وجود دارد و بسیاری از تشکل‎های صنف فناوری اطلاعات با آن مخالفت کرده‎اند، مجری طرح رایگان نصب صندوق‎های مکانیزه فروش اعلام کرد: تحویل صندوق‎های مکانیزه فروش برای واحدهای صنفی، بر اساس اولویت ثبت نام شده از اول اسفند ماه امسال آغاز می شود.
حمیدرضا سعداله گفت: بر اساس قانون ۲۹ صنف مشمول نصب الزامی صندوق‎های مکانیزه فروش شده‎اند اما تا کنون اجرای این قانون به دلیل گران بودن قیمت دستگاه‎ها و نبود ساز و کارهای لازم به صورت فراگیر اجرایی نشده است.
وی تصریح کرد: با اجرای طرح واگذاری رایگان صندوق‎های مکانیزه فروش به واحدهای صنفی، شرکت سازنده که از تولیدکنندگان داخلی است، هزینه طرح را از محل معافیت‎های مالیاتی که بابت نصب این صندوق‎ها درنظر گرفته شده است، دریافت خواهدکرد.
مجری طرح، هزینه نصب صندوق‎های مکانیزه فروش را بسته به نوع هر صنف متفاوت و بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون ریال ذکر کرد و گفت: تاکنون با ۵ سرمایه‎گذار داخلی برای نصب صندوق‎های مذکور به صورت رایگان مذاکره شده است و اتاق بنا ندارد تا در تامین صندوق و نرم افزار و همچنین پشتیبانی از آنها برای شرکتی انحصار ایجاد کند.
وی تاکید کرد که واحدهایی می‎توانند از این مزایا استفاده کنند که دارای جواز کسب معتبر باشند.
سعداله گفت: بر اساس فاکتور رسمی که توسط صنف صادر می شود، اصناف دارای اعتبار می‏شوند و می توانند از تعامل با بانکها بهره‎مند شوند که تاکنون ۵ بانک برای همکاری و تامین اعتبار در گردش واحدهای صنفی اعلام آمادگی کرده‎اند.
وی گفت: برای تامین نیاز کشور به صندوق مکانیزه فروش با تولیدکنندگان داخلی مذاکره شده و زمینه تولید انبوه نیز با جذب سرمایه‎گذار خارجی فراهم شده و آنها به همکاری دعوت شده‎اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :