آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94981
تاریخ انتشار : 25 بهمن 1394 10:2
تعداد بازدید : 691

رییس‌‌جمهور در مجمع سالیانه بانک مرکزی خواستار شد

تمام موسسات مالی اعتبارسنجی شوند

حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان صبح شنبه مهمان مدیران بانک های سراسر کشور در مجمع سالیانه بانک مرکزی بود. روحانی در این مجمع در سخنان خود دست روی یکی از نقاط حساس و کلیدی در حوزه نظام بانکی گذاشت و با صراحت از مدیران بانک مرکزی خواست تا «همه موسسات مالی اعتبار سنجی شود.» وی با بیان اینکه افزایش نظارت بانک مرکزی بر بانک ها و مؤسسات اعتباری ضروری است گفت: باید تمام مؤسسات مالی اعتبارسنجی شوند و رتبه آنها به مردم اعلام شود.

پایگاه اصلاع رسانی دولت - رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه باید خود را برای رونق و تحرک اقتصادی آماده کنند، گفت: مهم‎ترین عامل در کنترل و مهار تورم، انضباط مالی و پولی و یکی از دستاوردهای مهم دولت با یاری تیم اقتصادی و بانک مرکزی، مهار تورم و کاهش مستمر آن بوده است.روحانی ضرورت کاهش سود بانکی را مورد تأکید قرار داد و گفت: وقتی دولتی تورم را مهار و تک رقمی می کند، سود بانکی بالا نادرست است و به اقتصاد لطمه می زند. 
رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد با دستور درست نمی شود و باید با ابزار اقتصادی، سود بانکی، تسهیلات و سپرده ها را کاهش داد، گفت:  بانک ها شریان حیات اقتصادی و ارتباط درون کشور با دیگر کشورها در عرصه پولی و مالی هستند
روحانی با بیان اینکه در دوره تحریم های ظالمانه بدترین تحریم تاریخ اقتصادی جهان بر ملت ایران روا داشته و همه شریان های حیاتی توسعه ای کشور را با مشکل مواجه شد گفت:  در دوره تحریم ها متأسفانه بداندیشانی با بهره گیری از شرایط سخت مردم و به بهانه دور زدن تحریم ها، نفت را فروختند و بیت المال را غارت کردند.
رییس جمهوری تحریم بانک ها از سوی دشمن را حرکتی هدفمند برشمرد و گفت: در دوره پس از تحریم، بانک ها باید تلاش هایشان را به نفع اقتصاد ملی افزایش دهند.روحانی با تأکید بر اینکه دفاع مذاکره کنندگان از حقوق ملت افتخار بزرگی است، افزود: نمی توان باور کرد کسی از رفع تحریم ها خرسند و خوشحال نباشد.رییس جمهوری با تأکید بر اینکه باید امروز برجام 2 را تدوین کنیم، اظهار داشت: برجام 2 باید با مشارکت همه و برای پیشرفت ایران اسلامی تدوین و به مرحله اجرا درآید.
روحانی در ادامه بازگرداندن ثبات و آرامش به بازار را نخستین تصمیم اقتصادی دولت ذکر کرد و افزود: انتظارات تورمی جامعه در دولت جدید عوض شد و این روند باید حفظ شود.
رییس جمهوری گفت: بانک ها باید خود را برای یک فضای رقابتی در دوره پس از برجام آماده کنند و در این عرصه باید احساس مسوولیت کنند.روحانی به اهمیت ایجاد اطمینان و اعتماد میان مردم و بانک ها پرداخت و گفت: بانک ها که پول مردم را در اختیار دارند باید احساس مسوولیت کرده و از آنها به بهترین وجه و در مسیر توسعه و رونق اقتصاد کشور استفاده کنند.رییس جمهوری با بیان  ضرورت تقویت انضباط و شفافیت در کارنامه بانک ها، گفت: بانک ها باید بنگاه داری را کنار گذاشته و در فضای تولید قرار گیرند.
ولی الله سیف رییس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در ابتدای این نشست، گفت: نظام بانکی که در خط نخست مبارزه با تحریم ها قرار داشت، در دوره جدید تمام تلاش خود را در مسیر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بکار می گیرد.پنجاه و پنجمین مجمع سالیانه بانک مرکزی با حضور اعضای مجمع عمومی و جمعی از مقامات و مدیران بانک مرکزی تشکیل شد و مربوط به عملکرد مالی سال 93 است.
 بررسی و اتخاذ تصمیم درباره ترازنامه و صورت های مالی سال 93 بانک مرکزی و مصوبات مجمع عمومی عادی و فوق العاده از جمله محورهای پنجاه و پنجمین مجمع سالیانه بانک مرکزی بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :