آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9491
تاریخ انتشار : 5 تیر 1391 10:9
تعداد بازدید : 821

با هدف انسجام‌بخشی به فضای خدمات دولت الکترونیکی کشور

دستگاه های اجرایی ملزم به معرفي یک وب گاه اصلی شدند

معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور با تاکید بر اینکه تحقق دولت الکترونیکی در کشور بدون داشتن وب گاه های مناسب دستگاه های اجرایی ممکن نخواهد بود، از اجرای طرحی خبر داد که بر اساس آن دستگاه های اجرایی ملزم به معرفی یک وب گاه اصلی و مرجع برای ارایه خدمات شوند.

فناوران- احمد بزرگیان، تعدد وب‌گاه‌ها و نبود انسجام ارایه خدمات الکترونیکی از سوی دستگاه‌های اجرایی را از جمله مواردی عنوان کرد که سبب سردرگمی مردم در ارایه دریافت خدمات الکترونیکی شده است و گفت: هم اکنون تمامی دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی در کشور دارای وب‌گاه هستند و بر این اساس گروه‌هایی نیز برای پایش و رسیدگی به وضعیت این وب‌گاه‌ها تشکیل شده است که به صورت مداوم آنها را رصد می‌کنند تا از نظر کیفی فرآیندهای مربوطه را ناقص طی نکرده باشند.
وی گفت: یکی از برنامه‌های ما این است که دستگاه‌ها را ملزم کنیم تا هرکدام یک وب‌گاه اصلی را برای ارایه خدمت معرفی کنند و پس از آن به صورت لینک و یا به صورت مشارکت اطلاعاتی از مابقی وب‌گاه‌های فرعی، سایر خدمات ارایه دهند. در این راستا پیش‌بینی می‌شود که با راه‌اندازی پورتال «مردم» به عنوان درگاه جامع خدمات الکترونیکی بتوانیم انسجام دستگاه‌ها را در این زمینه فراهم کنیم.
وی با بیان اینکه در مراحل بعدی دستگاه‌ها ملزم به رعایت یکسری اصول خواهند شد، گفت: در راستای برنامه تحول اداری از دستگاه‌ها خواسته شده است که بانک‌های اطلاعات و سایت‌های خدمات الکترونیکی خود را تهیه و ارایه دهند و در مراحل بعدی دستگاه‌ها را مکلف خواهیم کرد که بر اساس استانداردها و ارزیابی‌های صورت گرفته وب‌گاه‌های خود را اصلاح کنند و حتی برای وب‌گاه‌ها نمره در نظر گرفته خواهد شد که اگر انتظارات مدنظر تحقق پیدا نکنند، با آنها برخورد اداری شود.
بزرگیان ادامه داد: برای آنکه دولت الکترونیکی را در کشور تحقق بخشیم باید سایت‌ها و وب‌گاه‌های مناسب از طریق دستگاه‌های اجرایی ایجاد شود، اما اکنون می‌بینیم، به دلیل وجود تنوع و ویژگی‌های خاص در پورتال خدمات‌رسانی و اطلاع‌رسانی دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی که بر اساس برنامه‌ریزی‌های متفاوت دستگاه‌ها صورت گرفته، بسیاری از مردم در دسترسی به این وب‌گاه‌ها و خدماتی با مشکل مواجه شده‌اند که از سوی این وب‌گاه‌ها ارایه می‌شود چرا که دسترسی به بسیاری از این وب‌گاه‌ها آسان و شفاف نبوده و چارچوب‌های اصلی در آن رعایت نشده است.
وی گفت: جشنواره ارزیابی وب‌گاه‌های حاکمیتی می‌تواند در راستای یکنواخت کردن، هماهنگ کردن، به‌روزکردن اطلاعات وب‌گاه‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی و رعایت ویژگی‌های خاص وب‌گاه‌ها قدم موثری بردارد.
معاون نوسازی و تحول اداری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد: این جشنواره با این هدف برگزار می‌شود که علاوه بر ارزیابی وب‌گاه‌ها، از نظر رقابتی نیز دستگاه‌ها بتوانند فعالیت داشته باشند؛ در این راستا یک سری مدل‌ ارایه خواهد شد و شاخص‌های ویژه هر وب‌گاه برای اطلاع‌رسانی و خدمت‌رسانی مشخص خواهد شد که بر اساس آن دستگاه‌ها وب‌گاه‌های خود را تنظیم ‌کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :