آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 9470
تاریخ انتشار : 4 تیر 1391 11:54
تعداد بازدید : 514

کارشناسان از محدود شدن جریان آزاد اطلاعات نگرانند

پیشنهادهای تغییر در معاهده بین المللی ارتباطات روی میز ITU

یک سال پس از انقلاب های جهان عرب که اینترنت در تمامی آنها نقش پررنگی داشت، حالا با تغییراتی که در پیمان ارتباطات سازمان ملل قراراست اعمال شود، عده ای نگرانند که این نقش کم رنگ شود.

منتقدان می‌گویند تغییرات پیشنهادی برای پیمان ارتباطات سازمان ملل به کشورها امکان می‌دهد که در مواردی جلوی جریان آزاد اطلاعات را بگیرند.
پیمان ارتباطات سازمان ملل (United Nations telecommunications treaty) که عمری 24 ساله دارد، ماه‌هاست که توسط تعدادی از کشورها پشت درهای بسته به بحث گذاشته شده تا در مورد تغییرات پیشنهادی‌شان به توافق برسند. البته هیات آمریکایی اجلاس ITU که دسامبر امسال در دوبی برگزار می‌شود، اعلام کرده است که جلوی هرگونه پیشنهادی که به سانسور اینترنت یا به تغییر ساختار راهبری اینترنت بینجامد، خواهد ایستاد.
با وجود اعلام موضع آمریکا، هنوز هم برخی کشورها نگرانند که سیستم بوروکراتیک موجود در سازمان ملل، راه را برای تغییراتی  هموار کند که نتیجه‌اش مرگ جریان آزاد اطلاعات باشد یا نقش آن را در توسعه اقتصادی با چالش مواجه کند.
برای مثال  بر اساس سند روز سوم ماه مه سازمان ملل که حاوی تعدادی از این پیشنهادهاست، روسیه در پیشنهاد خود برای تغییر این پیمان چنین مطرح می‌کند که "کشورهای عضو باید اطمینان حاصل کنند که دسترسی عمومی‌به خدمات ارتباطات بین‌الملل بدون محدودیت ممکن باشد، مگر در مواردی که خدمات ارتباطات بین‌الملل به منظور مداخله در امور داخلی کشورها مورد استفاده قرار گیرد یا حق حاکمیت، تمامیت ارضی، امنیت  ملی یا امنیت عمومی‌سایر کشورها را به مخاطره بیفکند یا اطلاعات حساس را فاش کند." کارشناسان می‌گویند افزوده شدن چنین ماده‌هایی به پیمان ارتباطات، می‌تواند عاملی شود که برخی دولت‌ها از این معاهده بین‌المللی برای سرکوب مخالفان سیاسی خود بهره بجویند. به عقیده آنان، تغییرات این چنینی در تعارض با معاهده جهانی حقوق بشر است که تاکید می‌کند مردم باید حق دسترسی به اطلاعات از طریق هر رسانه‌ای و بدون هیچ محدودیتی را داشته باشند.
یک مقام ارشد سازمان ملل روز جمعه گذشته گفت: پیمان اصلاحی به هیچ وجه محدودیتی در اطلاعات آنلاین ایجاد نخواهد کرد. اما وی تایید کرد که پیشنهاد روسیه هنوز رد نشده است.
از سوی دیگر حمدون توره دبیرکل اتحادیه جهانی مخابرات گفت:  هر پیشنهادی که توسط همه اعضا مورد توافق قرار نگیرد، در سند نهایی اعمال نخواهد شد.
اظهارات توره به این موضوع اشاره دارد که تصمیم‌گیری‌ها در نهادهای سازمان ملل به صورت اجماعی تصویب و اعمال می‌شود و تمامی‌کشورهای عضو باید به آن رای مثبت بدهند. به همین دلیل در مواردی که قرار است سندی به تصویب برسد، کشورها مذاکراتی طولانی و فشرده را پشت سر می‌گذارند و بر سر تک تک کلمات سند بحث و تبادل نظر می‌کنند. به این ترتیب مخالفت چند کشور می‌تواند مانع تصویب سند شود و در این مورد، ایالات متحده آمریکا نظر مخالف خود را با ایجاد محدودیت در جریان آزاد اطلاعات صراحتا اعلام کرده است.
در اجلاس دوبی 190 کشور هیات‌های خود را اعزام خواهند کرد و آمریکا از هم اکنون و در جریان جلسات آماده سازی، به دنبال جلب نظر کشورهای همسوست.
فیلیپ ورویر (Philip Verveer) مسوول هماهنگی سیاست‌های بین‌المللی ارتباطات و اطلاعات آمریکا می‌گوید: وقتی ما به ارزش‌هایی مثل آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات پایبندیم، ضروری است که برای حفظ و پایداری این ارزش‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم.
جلساتی که برای تدوین پیشنهادها به منظور ارایه در اجلاس دوبی برگزار شده، عمدتا سری و پشت درهای بسته بوده است. گروه‌های مدنی هم عموما این فرآیند را به نقد کشیده‌اند و می‌گویند این جریان درتضاد با تلاش‌ها برای گسترش سیاست‌های شفاف‌سازی و سیاست عمومی‌ است. در پاسخ به خواسته این نهادهای مدنی برای ایجاد شفافیت، دو محقق در دانشگاه جورج میسون وب سایتی را با نام WCITLeaks.org راه انداخته‌اند که به انتشار عمومی‌اسناد محرمانه مرتبط با اجلاس WCIT دوبی می‌پردازد.
از جمله گمانه‌زنی‌هایی که در پی این محرمانگی مطرح شده، این است که سازمان ملل می‌خواهد کنترل اینترنت را از دست آیکان درآورد و خود آن را هدایت کند، ادعایی که حمدون توره آن را "مسخره" توصیف کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :