آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94533
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1394 11:2
تعداد بازدید : 701

نظام بانکی درگیر مشکلات بزرگ

شعبه محوری بانک‎ها را گرفتارتر خواهد کرد

نظام بانکی کشور آنطور که آگاهان و کارشناسان اقتصادی ارشد بانکی می‎گویند درگیر مشکلات بزرگی است که اگر به فوریت حل نشود؛ همین مشکلات بزرگ‎ بانک‎های کشورمان را درگیر مشکلات «بزرگ‎تر سیستمی» می‎کند.

فناوران- نظام بانکی کشور برای رهایی از دام این مشکلات سیستمی راهی جز هماهنگ شدن با آهنگ تغییر و رشد نظام بانکی در جهان ندارد. چه به گفته اکبر کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی، در نشست تخصصی بانکداری جامع، نبود استانداردهای نظارتی از مهمترین مشکلات نظام بانکی است و کمبود سرمایه، بدهی‎های انباشته شده، تنگنای نقدینگی، نبود نظام سنجش اعتباری چه در سطح خرد و چه در سطح شرکت ها، بنگاه داری و شرکت داری بانک ها از دیگر مشکلات عدیده نظام بانکی کشور است.
اما این که کمیجانی در مورد آن صحبت کرده همان مشکلات «بزرگ» است و علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و بانکی، بانک مرکزی اعتقاد دارد: اگر برای این مشکلات چاره‎ای اندیشیده نشود، طبیعتا ما را با مشکلات «سیستمی بزرگ‎تری» همچون مشکل مدیریت نقدینگی و  عدم توازن بین سپرده ها و تسهیلات، نرخ بالای مطالبات معوق، عدم شفافیت صورت‎های مالی بانک‎ها، قیمت بالای تمام شده پول، تمرکز غیرضروری بر جمع آوری سپرده بدون تحلیل مالی و رقابت مخرب درخصوص افزایش سود بانکی مواجه خواهد کرد.

 شعبه محوری باید پایان یابد
به اعتقاد کارشناسان یکی از عوامل مهم ایجاد این مشکلات در نظام بانکی شعبه محوری بانک‎هاست. رییس پژوهشکده پولی و بانکی هم این موضوع را تایید می‎کند و می‎گوید: از معایب شعبه محوری می‏توان برخورداری از ریسک‎های سیستماتیک در مدیریت فرایندها، مشکلات حقوقی در قراردادها و ترهین وثایق، ضعف اعتبارسنجی، کارشناسی و نظارت اعتباری غیرحرفه‎ای، وجود فساد در خدمات اعتباری، منفعل بودن سیستم‎های IT در بانک‎ها، اداره غیرحرفه ای برخی بانک‎ها و نظارت ناپذیر بودن آنها را نام برد.   به اعتقاد دیواندری بهبود مدل کسب و کار نظام بانکی را راهکار مقابله با این مشکل است. 
کمیجانی، قائم مقام بانک مرکزی،  نیز با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص کشور، کاستی هایی در نظام بانکی کشور به وجود آمده که با استفاده از تجربه کشورها و تبادل نظر با اساتید داخلی و متخصصان بین المللی می توان راه حل هایی را شناسایی کرد، گفت:  تلاش های گسترده ای در نظام بانکی کشور برای تطبیق با قوانین و مقررات بین المللی صورت گرفته، اماهنوز شکاف بزرگی بین بانکداری کشور  با بانکداری بین‎المللی وجود دارد، باید تلاش شود تا این شکاف از بین برود.
کمیجانی در خصوص ضروریات حرکت به سوی بانکداری بین المللی گفت: در این ارتباط علاوه بر انتقال وجوه و عملیات کارگزاری می توانیم از منابع خارجی برای تحقق اهداف اقتصادی استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه برای تحقق اهداف نظام بانکی با لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی مواجه هستیم، تصریح کرد: متوسط 8 درصد رشد اقتصادی از مهمترین اهداف کشور است، که باید با همراهی نظام بانکی حاصل شود.

 شکاف داخلی با خارجی باید رفع شود
وی با بیان اینکه طی 30 سال اخیر ادبیات مالی و اقتصادی برای فراهم کردن بسترهای رشد اقتصادی به سمت نظام مالی و بانکی توسعه یافته پیش رفته است، گفت: در کشور، طی دو دهه اخیر در مورد تحول نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده تا شکافی که بین نظام بانکی داخلی و بین المللی وجود دارد کمتر شود.
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه برای فایق آمدن به شکاف به وجود آمده در عرصه بانکداری داخلی و بین المللی باید سیاستگذاری دقیقی صورت گیرد گفت: ابتدا باید دید مدلی که در کسب و کار و مسائل اقتصادی به کار می بریم با مدل کسب و کار جهانی منطبق 
است یا خیر.
وی نظارت بانکی را در تحول نظام بانکی برای انطباق سازی بین المللی مهم دانست و افزود: کم توجهی به استانداردهای نظارتی و مقررات از عمده دلایل بروز بحران های اخیر بوده است. بحران های بزرگی که ابتدا از نظام مالی شروع شده و به دیگر بخش‎های اقتصاد گسترش یافته اند؛ مانند بحران دهه 1990 شرق آسیا و یا بحران به وجود آمده در آمریکا در سال 2008.
کمیجانی با بیان اینکه طی سال های تحریم موفقیت هایی در نظام بانکی داشته‎ایم ولی هنوز شکاف‎هایی وجود دارد گفت: تا حدودی از خسارت‎های دوران تحریم کاسته شده، ولی ما باید از تجربه بحران‎های به وجود آمده در عرصه بین‎المللی برای بهبود نظام بانکی کشور
 استفاده کنیم.
قائم مقام بانک مرکزی با بیان اینکه در دهه‎های اخیر بحث حاکمیت شرکتی وارد ادبیات نظام بانکی بین‎المللی شده است تاکید کرد: برای نزدیک شدن به بانکداری بین المللی باید معیارهای بانکداری متعارف بین المللی در چارچوب ضوابط بانکداری اسلامی کشور مورد توجه قرار گیرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :