آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94525
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1394 10:39
تعداد بازدید : 952

با تشکیل دبیرخانه هیات نظارت بر مسابقات در بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای

برگزاری مسابقه بازی های رایانه ای بدون مجوز ممنوع شد

بنیاد ملی بازی های رایانه ای «دبیرخانه هیات نظارت بر مسابقات بازی های رایانه ای» را ذیل معاونت نظارت و ارزشیابی تشکیل داد که وظیفه آن صدور مجوز و نظارت بر این مسابقات است.

فناوران- تب برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای در یکی دو سال گذشته حسابی داغ شده و تعداد زیادی مسابقه در سطح استانی و کشوری توسط نهادهای مختلف برگزار شده است.
علاقه به برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای آن قدر زیاد شده است که حتی در زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دو نهاد بنیاد ملی بازی های رایانه ای و مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، هر کدام به صورت جداگانه مسابقه برگزار می کنند.
اکنون براساس وظیفه قانونی بنیاد ملی بازی های رایانه ای مبنی بر اعطای مجوز برگزاری مسابقات بازی های رایانه ای و نظارت بر آنها، این بنیاد دبیرخانه هیأت نظارت بر مسابقات بازی های رایانه ای را راه اندازی کرد تا در امور برگزارکنندگان این مسابقات 
تسریع شود.
بنابراین گزارش براساس ماده 2 مصوبه شماره 447 شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزاری مسابقات فرهنگی در کشور منوط به اخذ مجوز برای هر دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردیده و اجزای بند 5 و 6 بند «ط» ماده (1) تصویب نامه شماره 172412/ت4155هـ مورخ 89/8/3 هیأت وزیران «بازی ها و سرگرمی های دیجیتال» را از امور فرهنگی برشمرده و مسوولیت صدور مجوزهای مرتبط با آن از جمله مسابقات بازی های ویدیویی و نظارت بر آن، پس از تفویض توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده بنیاد ملی بازی های رایانه ای گمارده شده است.
براین اساس صدور مجوز مسابقات بازی های ویدیویی توسط سایر مراجع، خلاف مقررات بوده و در صورت مشاهده برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
بر این اساس متقاضیان جهت دریافت مجوز برگزاری مسابقات بایستی به سامانه الکترونیکی ebazi.org مراجعه و فرم های مربوطه را دریافت و پس از تکمیل، فرم پر شده را به دبیرخانه مذکور تحویل دهند.
تاثیر بازی های رایانه ای بر ذهن
در همین حال و هم زمان با تلاش بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای ساماندهی مسابقات این حوزه، نتایج پژوهش داخلی در مورد تاثیر بازی های رایانه ای روی ذهن منتشر شد. 
اخیرا گروه نوروگیم نیز به عنوان یکی از تیم های تحقیقاتی ایرانی به بررسی تاثیرات بازی ویدیویی فیفا 2015 پرداخته است.
مغز انسان فرمانده بدن است و هر اتفاقی که در سیستم مغزی انسان بی افتد نهایتا منجر به بروز یک رفتار در انسان می شود و هر رفتار ما بازخوردی از عملکرد سیستم عصبی مرکزی است. در بازی های ویدیویی مهم ترین و موثرترین بخش از بدن که درگیر بازی می شود و بازی بر آن اثر می گذارد سیستم عصبی است. بنابراین در کنار بازی های ویدیویی باید به سیستم عصبی فرد بازی کننده و نهایتا رفتارهایی که از آن ایجاد می شود توجه کنیم. 
با توجه به اهمیت این موضوع، گروه نوروگیم در کنگره علوم اعصاب سال 93 کاری تحقیقاتی در همین زمینه  را با عنوان مقایسه تاثیرات بازی ویدیویی فیفا 2015 بر تغییرات عملکرد شناختی و هورمونی در داوطلبان دختر و پسر جوان به انجام رسانید. 
در این بازی بازیکن های دختر و پسر با میانگین سنی 20 سال شرکت کردند و بازی به صورت دونفره انجام شد. در ابتدای بازی فرم مشخصات شخصی و اطلاعات عمومی توسط بازیکن ها پر شد و پیش و بعد از بازی نمونه های بزاق (سنجش میزان هورمون استرس(کورتیزل)) از افراد گرفته شد و افراد تست PASAT را قبل و بعد از بازی جهت سنجش فعالیت شناختی (سلامت عمومی شناختی، سرعت پاسخگویی، توجه ممتد و خستگی ذهنی) انجام دادند. 
نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که بازی های ویدیویی می توانند سیستم استرسی و ادراکی-شناختی افراد را تحت تاثیر قرار دهند همچنین نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که استرس اولیه در اثر بازی های ویدیویی توانمندی های ذهنی مثل توجه و سرعت پردازش و قدرت تصمیم گیری را بالا می برد که می تواند نشان دهنده اثر مثبت بازی های ویدیویی باشد ولی وقتی که بازی ها بصورت طولانی مدت استفاده می شوند، استرس حاصل از آن به صورت مزمن می شود که توانمندی های ذهنی را در فرد بازیکن مختل می کند. 
از طرف دیگر در این مطالعه مقایسه سیستم استرسی و ادراکی-شناختی بین دو جنس بر این نکته می تواند تاکید کند که این تغییرات می تواند تا حدودی وابسته به جنس باشد. بنابراین باید به این نکته توجه کنیم که تاثیر بازی های ویدیویی فقط مختص به یک جنس خاص نبوده بلکه در هر جنس با توجه به فیزیولوژی آن جنس می تواند تاثیرات مثبت و منفی بر سیستم عصبی، رفتاری و شناختی آن فرد بگذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :