آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94471
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1394 13:11
تعداد بازدید : 813

روباتی که تخم مرغ را سالم در دست می گیرد

محققان موفق به ساخت روباتی شده اند که انگشتان شباهتی به انگشتان دست انسان ندارد؛ اما می تواند یک تخم مرغ را به آرامی و بدون آنکه آسیبی به آن وارد کند، از روی زمین بردارد.

GizMag- یکی از مشکلات بزرگ استفاده از روبات ها به ویژه روبات های صنعتی این است که این ماشین های آهنی حس لامسه ندارند و برای همین هم مواردی بوده که در آن دست کارگران زیر دستگاه صنعتی مانده و دچار سانحه شده است. 
در همین راستا دانشمندان با ساخت یک ابزار روباتیک که می تواند با کمک فناوری «تماس الکتریکی» اشیای شکننده را در دست بگیرد و بدون آسیب زدن، حمل کند. 
تماس الکتریکی پدیده ای است که بارها و بارها در بادکنک دیده اید؛ زمانی که بادکنکی را به موهای خود می مالید، بادکنک به سقف اتاق 
می چسبد. 
یک تیم روباتیک با رهبری جان شیتاکه، دانشجوی دکترای موسسه تحقیقاتی سوئیس دستگاهی را ساخته اند که شبیه به انگشت های شست و سبابه عمل می کند. این بخش از پنج لایه درست شده است که شامل الاستومری است که میان دو لایه الکترود قرار گرفته و دو لایه سیلیکون روی آنها را پوشانده است. 
الاستومر، مواد لاستيکي است که به طور ذاتي اندازه و شکل اوليه خود را پس از برداشتن نيروي تغيير شکل در دماي اتاق جبران مي کند. 
در حالت طبیعی، این لبه های منعطف به سمت بیرونی قرار دارند اما هنگامی که جریان الکتریکی ایجاد می شود، جاذبه بین دو الکترود آنها را به سمت داخل خم می کند تا بتواند شیء بسیار شکننده مانند تخم مرغ، بادکنک یا ورق کاغذ را بگیرد و نگه دارد. این روبات همچنین توانایی این را دارد که اجسامی را با وزنی برابر 80 برابر وزن خودش بلند 
کند. 
محققان می گویند که این برای نخستین بار است که تماس الکتریکی را در روباتیک نرم مورد استفاده قرار داده اند، اما با این حال یک استارتاپ با نام گرابیت نیز دست روباتیکی با هدف گرفتن اشیا روباتی را برای مشتریان خود طراحی کرده است که از سال 2013 تاکنون برای اتوماسیون انبارداری و بسته بندی به کار می رود. 
محققان امیدوارند که در آینده بتوانند از این پنجه توانا در کارهایی مثل جمع آوری زباله های فضایی، برنامه های کاربردی مربوط به فراورده سازی مواد غذایی و همچنین ساخت پروتز و اندام های مصنوعی بهره ببرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :