آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94467
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1394 12:29
تعداد بازدید : 794

واردات ۴۶۹ تن موبایل ظرف ۱۰ ماه

در طول ۱۰ ماه گذشته برای واردات ۴۶۹ تن گوشی تلفن همراه حدود ۱۸۸ میلیون دلار ارز از کشور خارج شد و نرخ واردات ۱۲۹ هزار دستگاه گوشی موبایل ظرف این مدت حکایت از قاچاق گسترده در این حوزه دارد.

تسنیم- پرونده سه فصل و یک ماه از واردات گوشی تلفن همراه با واردات ۴۶۹,۳۸۷ کیلوگرم بسته شد تا در طول ۱۰ ماه حدود ۱۸۸ میلیون دلار ارز از کشور خارج شود.
این آمار منتشر شده توسط گمرک، نسبت به واردات شش ماهه حاکی از رشدی ۵۶ درصدی است و ارزش دلاری آن نیز ۴۶ درصد رشد را نشان می دهد.
مجموع ارزش واردات گوشی تلفن همراه طی این ۱۰ ماه حدود ۵۵۱ میلیارد تومان بوده است.
واردات گوشی تلفن همراه طی هشت سال اخیر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده و بازی بر سر تعرفه های گمرکی منجر باعث شده تا ثبات طولانی مدتی را در این بخش شاهد نباشیم.
زمانی تعرفه های گمرکی واردات موبایل چهار درصد بود که یکباره به ۶۰ درصد ارتقا یافت و صدای بسیاری از کارشناسان و مسوولان امر را بلند کرد.
همین اعتراضات و رشد قاچاق این حوزه منجر به بازگشت تعرفه ها به رنج سابق شد و بعد از مدتی مجددا شاهد افزایش تا شش درصدی آن بودیم.
اوایل سال جاری نیز براساس مصوبه گمرک، چهار درصد دیگر بر تعرفه واردات موبایل افزوده و در نهایت به ۱۰ درصد رسید.
اگر مالیات برارزش افزوده و هزینه های در نظر گرفته شده برای واردات از مبادی قانونی را در نظر بگیریم، تعرفه موثر واردات حدودا ۲۰ درصد می شود.
این تعرفه که زمینه قاچاق را به گفته عده ای از فعالان این بازار فراهم کرده، گفته می شود تنها توانسته بر ۱۵ تا ۲۰ درصد واردات گوشی تلفن همراه نظارت داشته باشد و سایر اقلام از مبادی غیرقانونی تأمین می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :