آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94463
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1394 12:24
تعداد بازدید : 694

در نشست رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با هیات‌مدیره نصر زنجان مطرح شد:

نگذاریم کسب و کارهای نوپا به کلان شهرها کوچ کنند

نخستین نشست همفکری و هم اندیشی از سلسله نشست های هیات مدیره های استانی با رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با حضور هیات مدیره سازمان نصر زنجان برگزار شد.

نصر کشور- در این نشست که با حضور ناصرعلی سعادت رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، صائبه سلوکی سرپرست دبیرخانه سازمان نصر کشور و هیات مدیره سازمان نصر استان زنجان برگزار شد، یافتن راهکارهایی برای ارتقای صنف و گسترش فعالیت های شرکت های فعال، درآمدزایی و کاهش هزینه های استانی موردبحث و تبادل نظر قرار گرفت.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در این نشست با بیان اینکه باید از مهاجرت تجارت ها و کسب وکار ها از استان ها جلوگیری کنیم، افزود: با شناسایی نقاط ضعف و قدرت استان ها و همین طور کمک به بهبود چرخش مالی نظام های استانی می توان آن ها را تقویت کرد تا درنهایت صنف قادر به ارایه خدمات و سرویس های مطلوب تری به اعضا باشد.
او در مورد کسب و کارهای نوپا، گفت: در استعلام‎های انجام شده در جریان برگزاری نمایشگاه الکامپ بیست و یکم و اختصاص سالن 18 به این بخش متوجه شدیم، اغلب این جوانان از استان‎های دیگر بودند. بنابراین باید شرایطی را فراهم کرد تا کسب و کارهای نوپا پس از شناسایی در استان خود باقی بمانند و به شهرهای بزرگ تر مهاجرت نکنند.
سپس مجید ناصحی مقدم، رییس هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای استان زنجان تاریخچه ای از تشکیل سازمان در زنجان بیان کرد و در ادامه به ارایه پیشنهاد هایی پرداخت و افزود: صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز مانند دیگر صنایع نیازمند یک بانک تخصصی است که با نگاه کارشناسی به بخش های مختلف صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در کنار فعالان این حوزه قرار گیرد. در حال حاضر پست بانک که در جوار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شکل گرفته گزینه مناسبی برای این امر به شمار می رود. همین طور ایجاد یکپارچگی در نهادهای متولی یکی از مواردی است که کاهش سردرگمی فعالان صنف را در پی خواهد داشت، باید راهکاری اندیشید تا سازمان را مرجع تمامی امور صنعت در استان بشناسند.
حمیدرضا مهاجری عضو هیات مدیره نصر استان زنجان نیز با اعلام اینکه در حال برنامه‎ریزی برای برگزاری نمایشگاه دستاوردهای صنعتIT در سال آینده هستیم، گفت: قصد داریم سال آینده نمایشگاه دستاوردهای صنعت فاوای استان زنجان را رگزار کنیم و تمامی شرکت های عضو و فعالان این عرصه را برای برگزاری یک نمایشگاه باکیفیت و شایسته گردهم جمع کنیم.
مهاجری همچنین از نبود آمارهای رسمی در حوزه فاوا انتقاد کرد و گفت: نبود آمار موجب می شود ندانیم چه حجمی از اقتصاد در دست صنف IT است. میزان مالیاتی که این بخش هر ساله به دولت پرداخت می کند نامشخص باشد. همینطور در جلسات و دیدارهایی که با مسوولان دولتی یا دیگر اصناف برگزار می شود نمی توانیم از جایگاه صنعت به خوبی دفاع کرده یا حمایت های مطلوبی را دریافت کنیم.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، با تاکید بر اینکه باید به خودباوری برسیم، افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون به صورت پایلوت در استان تهران اقدام به جمع آوری اظهارنامه های مالیاتی اعضا کرده ایم. برای نخستین بار اطلاعات رسمی از میزان هزینه ها، درآمدها و نیروی انسانی مشغول به کار در این حوزه استخراج شده است. این تنها بخشی از کل آمار صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که پس از پایان مرحله پایلوت به دیگر استان ها نیز تسری خواهد یافت. 
در ادامه ابوذر کلانتری بازرس علی البدل سازمان نصر زنجان نیز ضمن دعوت از رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و شورای مرکزی به استان زنجان گفت: حضور رییس سازمان و شورای مرکزی در استان و برگزاری جلسات با مدیران و مسوولان دولتی می تواند نقش به سزایی در پیشبرد اهداف استانی داشته باشد تا آن ها با اهداف و برنامه های محوری سازمان در سطح کشور آشنا شوند.او همچنین به مشکل تعدد مراکز صدور مجوز نرم افزاری اشاره کرد و گفت: یکی از مسایل موجود فراوانی تعداد مراکزی است که باید برای دریافت مجوز نرم افزاری به آن مراجعه کنیم. 
سعادت در پاسخ به این مساله به پیگیری سازمان در خصوص تعدد مراکز صدور مجوز نرم افزاری، گفت: در حال پیگیری هستیم تا این مراکز در سازمان یکپارچه شوند و متقاضیان دریافت مجوز نرم افزاری به جای مراجعه به نهادهای مختلف به سازمان نظام صنفی رایانه ای مراجعه کنند. 
در پایان نیز سرپرست دبیرخانه نصر کشور نیز با بیان اینکه برگزاری نشست های هم اندیشی با هیات مدیره های نظام های صنفی رایانه ای استان ها به صورت دوره ای خواهد بود، گفت: با حضور هیات مدیره نظام صنفی رایانه ای استان زنجان در سازمان نصر کشور اولین نشست برگزار شد و به مرورهیات مدیره های دیگر نظام های استانی نیز دعوت خواهند شد تا فرصت بیان مسایل و موضوعات خود را پیدا کنند. هدف از برگزاری این سلسله نشست ها ایجاد یکپارچگی میان نظام های صنفی رایانه ای در استان هاست تا آن ها نیز علاوه بر ارایه گزارش از عملکرد خود  از تجربیات، فرصت ها و امکاناتی که نظام صنفی رایانه ای کشور در اختیارشان قرار می دهد بهره مند شوند. سلوکی افزود: تاکنون از بیش از چهار هیات مدیره استانی برای نشست با رییس سازمان نصر کشور دعوت به عمل آمده است. همین طور در حال برنامه‎ریزی برای برگزاری نشست‎های فصلی مشترک با اعضای هیات مدیره‎های نصر استان‎ها، دبیران و خزانه داران به صورت مجزا هستیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :