آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94303
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1394 11:16
تعداد بازدید : 715

چاپ چهاربعدی هم ممکن شد

هنوز بحث پرینترهای سه بعدی داغ داغ است و تحولی که این فناوری در تمام ابعاد زندگی ما به وجود آورده، جای بحث دارد. اما جالب اینجاست که دانشمندان آمریکایی یک بعد دیگر نیز به فناوری چاپ افزوده اند.

TechTimes- دانشمندان موسسه ویس که در زمینه مهندسی الهام گرفته از زیست شناسی در دانشگاه هاروارد مطالعه می کنند، ساختارهای هیدروژلی را توسعه داده اند که زمانی که در آب قرار می گیرند، تغییر شکل می دهند. به عبارت دیگر، این ساختار قادر است در مقابل محیط زیست خود به همان شیوه که یک گیاه با محیط زیست خود واکنش می دهد، عکس العمل نشان دهد. مثلا یک آفتابگردان به جهت نور خم می شود، تاک روی دیوار بالا می رود و مخروط کاج باز می شود.
محققان دانشگاه هاروارد در تلاش براي تقليد از ساختار سلولي گياهي كه حاوي فيبرهاي سلولوزي هم راستا و محدود به حركاتي خاص هستند، فيبرهاي سلولزي براده هاي چوبي را با هيدروژل آكريلاميد تركيب كردند، ماده اي ژلاتيني كه در مجاورت آب منبسط مي شود.  
زماني كه اين تركيب از دهانه چاپگر سه بعدي خارج مي شود، اين فيبرها هم راستاي ماده ژلاتيني قرار مي گيرند، به اين شكل جسم چاپ شده به درازا منبسط مي شود، نه به پهنا.
اين ويژگي به خودي خود از محدوديت برخوردار است، اما محققان در عين حال مدل رياضي را براي چاپ شكل هاي منحني از روي طرح هاي متقاطع ايجاد كرده اند و با استفاده از هم راستايي فيبرها اطمينان حاصل كرده اند كه جسم هاي چاپ شده به همان شيوه اي دچار تغيير شكل مي شود كه محققان مي خواهند. به بيان ديگر محققان مي توانند متناسب با چگونگي چاپ شدن مواد، نوع تا شدن و چرخش آنها را تعيين كنند.
براي آزمودن اين تكنيك محققان دو جسم گل مانند را چاپ كردند كه ظاهرا شبيه به هم بودند اما گلبرگ هاي آنها با قرارگيري در معرض آب در جهت هاي متفاوتي جمع مي شدند. محققان همچنين طرح يك اركيده را با شكلي مسطح شبيه سازي كردند كه پس از قرار گرفتن در معرض آب به شكلي دچار انحنا و پيچش مي شد كه به يك اركيده واقعي شباهت پيدا مي كرد. با افزودن رنگدانه هاي فلورسنت به ژلاتين مورد استفاده امكان ديدن حركات گل هاي چاپ شده بيشتر مي شود.محققان مهندسي نسوج و كشت اندام هاي جديد براي بدن انسان را از جمله كاربرد هاي كليدي براي اين تكنيك جديد مي دانند. درحال حاضر در بيشتر موارد كشت بافت ها در قالبي دو بعدي انجام مي شود، اما كاربرد آنها سه بعدي است. از اين رو در آينده مي توان اين اندام ها را با استفاده از اين تكنيك به صورت مسطح چاپ كرده و سپس آن را به هرشكلي كه مورد نياز است، تغيير داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :