آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94294
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1394 11:5
تعداد بازدید : 872

رییس اتاق بازرگانی ایران:

تصویر بخش‎خصوصی ایران در کشورهای اروپایی ارتقا یافته است

رییس اتاق بازرگانی ایران به تشریح جزییات حضور بخش خصوصی در سفر به ایتالیا و فرانسه پرداخت و گفت: یک سوم قراردادها و تفاهم‏نامه‎هایی که در جریان این سفر انجام شد توسط بخش خصوصی انجام شده است.

 ایسنا- محسن جلال پور در نشست تشریح دستاوردهای سفر دولت و بخش خصوصی به ایتالیا و فرانسه اظهار کرد: این سفر درسال همدلی ملت و دولت و در راستای سیاست ارتباط و تعامل با دنیا و همچنین در راستای سیاست های ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی انجام گرفت.
وی حضور بخش خصوصی در چنین سفری را بی‎سابقه عنوان کرد و ادامه داد: در این سفر بخش غیر دولتی اقتصاد اداره بخش‎های اقتصادی را بر عهده داشت، اتفاقی که حداقل در دهه‎های اخیر بی سابقه بود. همچنین تمام وزرایی که در این سفر حضور داشتند از پیش برنامه های خود در جلسات را با اتاق هماهنگ کرده بودند چرا که از پیش تعیین شده بود بخش خصوصی مدیریت برنامه‎ها را بر عهده داشته باشد. اتفاقی که برای اینکه اقتصاد دولتی به اقتصاد غیر دولتی منتقل شود ضروری است.
 جلال پور همچنین در خصوص هدف اصلی سفر ایتالیا و فرانسه تصریح کرد: اولین هدف در این سفر نشان دادن ظرفیت و توان ایران و همچنین ارتقا تصویر بخش خصوصی ایران در کشورهای اروپایی بود و اینکه بخش خصوصی با توجه به اهمیتی که دولت برای بخش خصوصی قایل شده است بتواند در رسیدن به اهداف خود در این سفر سربلند بیرون بیاید. همچنین هدف مهم دیگر در این سفر زمینه سازی برای وصل کردن بنگاه‎های داخلی به بنگاه‎های اروپایی بود تا با رفع مشکلات بیمه‎ای و بانکی ارتباط لازم انجام شود. وی اضافه کرد: برای این سفر برنامه بسیار فشرده تدارک دیده شده بود و طی جلسات و دیدارها 90 فعال و کارآفرین اقتصادی از بخش خصوصی در چهار روز حضور فعالی داشتند که به نتایج مثبتی رسید. اهمیت این سفر به گونه ای بود که از مجموع وزارتخانه‎ها 9 وزیر، دو معاون رییس جمهور، رییس دفتر رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی و بسیاری از معاونان و مدیران در جلسات حضور داشتند. رییس اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از صحبت‎هایش در مورد قراردادهایی که در این سفر به امضا رسید پرداخت و تصریح کرد: قرار داد هایی که در طی این جلسات تنظیم شد با هدف تولید برای صادرات و سرمایه گذاری مشترک انجام شد.
 وی ادامه داد: قرارداد جدید با پژو حضور سرمایه فرانسوی را در درازمدت و به شکل پایدار در ایران تضمین می‎کند برخلاف آنچه که در دوران تحریم‎ها اتفاق افتاد. همچنین در مورد قرارداد خرید هواپیماها اکنون بدون اینکه کشور هزینه متحمل شود خود آن شرکت ها فاینانس مورد نیاز را تامین می کنند.
وی افزود: در طی این قرار دادها مطمئنا توسعه پایدار، انتقال تکنولوژی و نگاه همه جانبه برای سرمایه گذاری مشترک دیده شده است. البته به نتیجه رسیدن آنها در یک زمان کوتاه ممکن نخواهد بود بلکه برای به نتیجه رسیدن نیاز به زمان بیشتری است برای همین نمی توان انتظارداشت که در کوتاه مدت رفاه ایجاد شود، اما آنچه در سال 1395 برای اقتصاد کشور می توان پیش بینی کرد گشایش و حضور بیشتر و پررنگ‎تر بخش خصوصی است.
وی گفت: امروز کشور هم این موضوع را به خوبی درک می کند که خروج از رکود و حل بیکاری از طریق پیوند با دنیا حاصل می شود. اکنون هم دولت در قراردادهای جدید، بدون آنکه هزینه ای پرداخت کند، قراردادهای خود را با اروپایی ها منعقد کرد؛ پس در گام اول، فروشنده را وادار کرد خود در پی خدمات بیمه ای و تامین مالی برود و ایران روی این قضیه وارد نشد که این حرکت موثرتر از خود قراردادها بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :