آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94288
تاریخ انتشار : 14 بهمن 1394 10:58
تعداد بازدید : 1069

سایه سیاست بر ICT در سفر فرانسه

در سفر رییس جمهور به ایتالیا و فرانسه بخش خصوصی در حوزهICT نیز حضوری فعال داشت اما سایه سنگین سیاست و اقتصاد مانع از آن شد تا رسانه ها از این زاویه، به سفر رییس جمهور بپردازند.

امیر عباس تقی پور
نایب رییس انجمن روابط عمومی ایران
حدود 20 نفر از مدیران فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسافر رم و پاریس شدند تا برای بهره مندی از فرصت های پیش روی پس از برجام، زمینه سازی کنند؛ از جمله اینکه بر اساس اعلام سایت رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دو تفاهم نامه و قرارداد شرکت ایرانی عصر تلکام با دو شرکت فرانسوی ترانساتل و تکتیس فرانسه با حضور واعظی وزیر محترم، به امضا رسید.
نقش ممتاز فناوری های اطلاعات و ارتباطات در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این بخش را به عنوان زیربنای توسعه و پیشرفت همه جانبه کشورها مبدل کرده و قاطعانه می توان گفت امروزه تصور پیشرفت بدون توجه به  ICT، باطل است. بنابراین ضروری است برای جبران عقب ماندگی های ناشی از 12 سال تحریم ظالمانه اقتصادی توسط دشمنان و ترسیم نقشه پیشرفت کشور، به این موضوع اساسی توجه لازم مبذول شود. حال، پرسش اساسی این است که کدام وزارتخانه متولی نهادینه کردن این موضوع است و چه نهاد مسوولی باید ضمن تبیین اهمیت نقش ICT در مسیر توسعه، نسبت به تدارک و برنامه ریزی مناسب برای توجه جدی به این مقوله در ساختار کلان سیاستگذاری کشور اهتمام ورزد؟
بطور طبیعی، پاسخ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است؛ وزارتحانه ای که در سال های اخیر تلاش کرده است با دور کردن تصدی گر از خود به وظایف اصلی اش در حوزه سیاستگذاری، نظارت و اعمال حاکمیت بپردازد.
آنچه در سفر اخیر رییس جمهور به ایتالیا و فرانسه رخ داد را می توان هوشمندی و اراده وزیر محترم ارتباطات برای تحقق این امر دانست. همراهی فعالان بخش خصوصی با  واعظی نیز حکایت از آن دارد که بدنه مدیریتی و کارشناسی بخش خصوصی در ایران، امکان و اشتیاق لازم را برای اجرایی کردن برنامه ها و سیاست های دولت محترم در این حوزه را دارد.
امید است که توسعه همکاری های دو جانبه با ایتالیا و فرانسه و سایر کشورهای پیشرفته در حوزه فاوا  منجر به شکوفایی بیشتر کشور شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :