آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94194
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1394 12:16
تعداد بازدید : 991

تحولی در اینترنت، ماهواره‌ها و ابرکامپیوترها در راه است

ساخت لنز نوری گرافینی با ضخامت یک میلیاردیوم متر

با توسعه تراشه های فتونیک و نانواپتیک، دیگر لنزهای شیشه ای قدیمی حرف و توانی برای رقابت در میدان کوچک سازی لنزها ندارند. تیمی از دانشگاه فناوری سوئین برن در استرالیا در این راستا یک میکرولنز گرافینی ساخته اند که ضخامت آن فقط یک میلیاردیوم یک متر است و می تواند تصاویر بسیار شفاف تری را از اشیائی حتی با ابعاد یک باکتری نمایش دهد. به عقیده محققان این لنز می تواند تحولی در اینترنت و ابرکامپیوترها ایجاد کند.

آنا- این تیم تحقیقاتی معتقدند که با ساخت این لنز، تحولی در گوشی های همراه، ماهواره های نانو و کامپیوترها ایجاد خواهد شد. یکی از چالش های اساسی در راه پیشرفت میکروسکوپ های نوری، لنزها یا حد پراش، حد نظری رزولوشن لنزهای خاص، است. پراش یا تفرق (Diffraction) در فیزیک به پخش شدن یا خم شدن موج یا ذرات هنگام مواجه شدن با یک مانع گفته می شود. پدیده پراش نه تنها در امواج نوری که در تمامی امواج و حتی ذرات کوچک دیده می شود. تلاش های بسیاری در این مسیر برای غلبه بر حد پراش با استفاده از فناوری هایی چون تداخل، هولوگرافی، لیزر و الکترون انجام شده است و نتایج موفقیت آمیز آن، کاهش هزینه ها و غلبه بر پیچیدگی است.
یکی دیگر از دستاوردها در این زمینه، کشف استفاده از لنزهای مسطح فوق باریک است که با حک دوایر هم مرکز و ساخت لنزهای «فرنل» ریز امکان پذیر شده است. عدسی فرنل نوعی عدسی است که در اصل توسط یک فیزیکدان فرانسوی به نام آگوستن-ژان فرنل برای فانوس های دریایی ساخته شد. طراحی آن به گونه ای است که امکان تولید لنزهایی با دهانه بزرگ و فاصله کانونی کوچک را فراهم می کند، بدون اینکه نیازی به جرم و حجمی از ماده باشد که در لنزهای سنتی استفاده می شود. در مقایسه با لنزهای سنتی حجیم، عدسی فرنل بسیار نازک تر، بزرگتر و مسطح تر است و نور مایل بیشتری را از منبع جذب می کند؛ بنابراین این امکان را فراهم می آورد که فانوس های دریایی از فاصله های بسیار دور رویت پذیر باشند.
با این حال، محققان سوئین برن به موفقیت ها و دستاوردهای بسیار خوبی در این زمینه دست یافته اند که طلا را از صنعت لنزسازی حذف کردند. آنها از دی اکسید گرافین برای شکل دهی لنز استفاده کردند. این مواد به تیم تحقیقاتی این امکان را داد که لنز مسطح فوق باریکی بسازند که 300 بار نازک تر از یک ورق کاغذ است و وزنی معادل یک میکروگرم دارد.
در واقع، محققان لنزها را با اسپری کردن یک ورق دی اکسید گرافین به دست آورده اند که سپس با استفاده از یک پرتو لیزر، دوایری روی آن ذوب شده است.
به گفته محققان، این لنز جدید انعطاف پذیر است و می تواند اشیائی را با ابعاد 200 نانومتر ببیند. آنها امیدوارند که بتوانند از این لنزها در آندوسکوپی ها برای جراحی، جایگزین کردن آنها به جای لنزهای معمولی در ماهواره های نانو برای کم کردن وزن ماهواره ها و افزایش کارآیی تراشه های نوری در ابرکامپیوترها و توزیع اینترنت پهن باند ابرسریع استفاده کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :