آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94168
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1394 11:2
تعداد بازدید : 685

مراکز داده مایکروسافت زیر آب می رود

مایکروسافت از پروژه ناتیک (Natick) خود پرده برداری کرده است. در این پروژه، زیرساخت های رایانش ابری را به نزدیکی شهرهای بزرگ و آب های وسیع منتقل می کنند تا مراکز داده در زیر آب نصب شود.

VentureBeat- این مراکز داده در کپسول های بزرگی زیر آب جا می گیرند. مایکروسافت تا به حال خدمات وبی نداشته و هیچ یک از سرویس های اینترنتی این شرکت مثل آفیس 365 از طریق مراکز داده مستقر در این کپسول ها میزبانی نمی شود. با این حال، این شرکت در سال 2015 یکی از این کپسول ها را با نام لئونا فیلپات به مدت چهار ماه در 9 متری زیر آب های سواحل کالیفرنیا قرار داده بود. سخت افزار رایانشی این کپسول ها باید هر پنج سال یکبار عوض شود. اما در نهایت می توانند به خوبی در زیر آب کار کنند؛ بدون اینکه نیازی به وجود انسان باشد. به گفته مهندسان مایکروسافت، این کپسول ها تا بیش از 20 سال نیز می توانند کار کنند و جالب اینجاست که انرژی مورد نیاز خود را نیز از انرژی های پاک تامین می کنند. 
مایکروسافت در وب سایتش در این مورد توضیح داده است: پروژه ناتیک نیاز آینده مایکروسافت به راهکارهای مراکز داده ابری را مرتفع می کند و با راه اندازی این مراکز داده، با تامین ذخیره، هزینه های کمتر، پاسخگویی بالاتر و حتی پایداری محیط زیست مواجه خواهیم بود. 
این روش مایکروسافت، روشی غیرمعمول و آینده گرایی برای شرکتی با قد و قواره مایکروسافت برای بهره برداری از زیرساخت هسته مرکز داده به نظر می رسد. البته این روش، ذهن را ناخودآگاه به سمت ابتکار گوگل یعنی کرجی گوگل می اندازد که برخی افراد شک داشتند واقعا غول اینترنتی جهان برای جا دادن سخت افزار مرکز داده خود از آن استفاده کند. به هر حال، اما آن پروژه نیز مانند بسیاری از طرح های ناتمام گوگل به دست فراموشی سپرده شد. به تازگی شرکت های بزرگ اینترنتی نظیر گوگل و فیس بوک تمرکزشان را روی استفاده از هواپیماها قرار داده اند و می خواهند با استفاده از آنها اینترنت را در اختیار مردم قرار دهند و در ادامه شرکت های مختلف در تلاش برای یافتن راه های بهتر ارایه سرویس به مشتریان شان به فکر استفاده از هواپیماها افتاده اند.
با این حال، شاید به نظر برسد که مرکز داده جدید مایکروسافت در اقیانوس می تواند پیامدهای منفی محیط زیستی دربرداشته باشد، اما مایکروسافت اعلام کرده که در مراحل ابتدایی آزمایش های خود با چنین مشکلی مواجه نشده است. مایکروسافت در وب سایتش همچنین نوشته: در زمان پیاده سازی و نصب لئونا فیلپات متوجه شدیم که زندگی دریایی در نزدیکی این کپسول بعد از مدتی به حال اولیه و طبیعی خود درآمد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :