آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94167
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1394 11:2
تعداد بازدید : 813

عملیاتی شدن حداکثر یک هفته زمان می‌برد

ارتباط بانک‎های ایران با سوئیفت برقرار شد

در ساعات پایانی یکشنبه شب گذشته اتصال بانک های ایرانی به شبکه سوئیفت برقرار شده است و حالا به گفته مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی حدود دو تا سه روز تا حداکثر یک هفته طول می کشد تا بانک ها بتوانند با انجام فرایند لازم از این امکان استفاده کنند.

ایسنا- همانطور که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد 9 بانک ایرانی به شبکه سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) متصل  شدند و این اتصال از اواخر شب یکشنبه گذشته برقرار شده است. بر این اساس اکنون در کنار بانک مرکزی، بانک‎های تجارت، ملی، ملت، صنعت و معدن، پست بانک، سپه، توسعه صادرات و بانک رفاه به سوئیفت متصل شده اند.
گرچه اتصال سوئیفت برقرار شده و دیگر مانعی از این طریق وجود ندارد، ولی استفاده بانک‎ها از سوئیفت چند روزی زمانبر خواهد بود. آنطور که ناصر حکیمی، مدیرکل فن آوری اطلاعات بانک مرکزی  در این باره توضیح داده است، اتصال از سمت سوئیفت و از لحاظ بین المللی برقرار شده، اما با توجه به این که بانک ها باید نرم افزارهای داخلی را متصل کرده و آموزش کافی داشته باشند، بستگی به سرعت عمل آنها حدود دو تا سه روز و حداکثر یک هفته طول می کشد تا بتوانند از طریق سوئیفت کارهای خود را انجام داده و پیام ارسال کنند.
وی با بیان این که بانک هایی که قبلا در لیست تحریم بوده و براساس برجام تحریم آنها لغو شده به سوئیفت متصل شده اند افزود: این بانک ها در حدود چهار سال گذشته اتصال شان به سوئیفت قطع بوده، ولی اکنون از نظر سوئیفت مشکلی وجود نداشته و گواهینامه های لازم را دریافت کردند.حکیمی، همچنین در رابطه با این که چرا بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام بانک های ایرانی به سوئیفت متصل نشدند، گفت: در حالت عادی برای اتصال به سوئیفت فرآیندی حدود دو تا سه ماهه لازم است به طوری که این شبکه در دوره های مختلف سیستم را قطع کرده و بانک های جدید را به آن اضافه می کند، اما برای اتصال بانک های ایرانی یک فاصله دو هفته ای ایجاد شد و این شبکه خارج از عرف خود، فرایند اضافه کردن بانک‎های ایرانی را انجام داد که حدود دو هفته‎ای طول کشید.
وی این را هم گفت که تا پیش از این برخی بانک ها گر چه به سوئیفت متصل نبودند، اما کارهای خود را به شیوه های دیگر و با هزینه های بالاتری انجام می دادند که از این پس هزینه مبادلات آنها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
به دنبال اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، شبکه سوئیفت نیز تحریم‎های خود علیه بانک های ایرانی را در 27 دی ماه امسال (اولین روز بعد از اجرایی شدن برجام) پایان یافته اعلام کرده بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :