آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 94159
تاریخ انتشار : 13 بهمن 1394 10:44
تعداد بازدید : 717

از سال95

مالیات درآمد صادرات کالا و خدمات صفر می شود

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام حمایت‎های مالیاتی از صادرات کالا و خدمات گفت: از سال آینده، 100درصد درآمد حاصل از صادرات کالا و خدمات با نرخ صفر مالیاتی محاسبه می‎شود.

رسانه مالیاتی ایران- سیدکامل تقوی نژاد با بیان اینکه گسترش صادرات به رونق اقتصادی، اشتغال‎زایی و سرمایه‎گذاری کمک می‎کند، افزود: با وجود ظرفیت‎های بسیار بالای کشور در ارایه خدمات فنی و مهندسی و مشاوره‎ای و پتانسیل‎های صادراتی بسیار گسترده آن، در حال حاضر و مطابق متن کنونی ماده 141 قانون، صادرات خدمات از معافیت مالیاتی برخوردار نیست.
وی در خصوص مشوق‎های اصلاحیه قانون مالیات‎های مستقیم با هدف توسعه صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی گفت در یکی از مهم ترین مواد این اصلاحیه (ماده 141)، 100 درصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی مشمول مالیات با نرخ صفر شده است.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در اصلاحیه قانون، از مالیات به عنوان راهکاری برای جلوگیری از صادرات مواد خام استفاده شده است، افزود: بر این اساس فقط 20 درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام، مشمول مالیات با نرخ صفر شده است. 
وی توضیح داد: این امر بدان معنی است که معادل اعتبار مالیاتی محاسبه شده به نرخ صفر از محل اعتبار جمعی- خرجی که همه ساله در بودجه سنواتی پیش بینی می شود، به حساب مودیان منظور می‎شود و به عبارتی میزان مالیات متعلق که به واسطه اعمال نرخ صفر دریافت نمی‎شود، در حساب درآمدهای مالیاتی برای مشخص شدن ظرفیت مالیاتی منظور و از این طریق میزان کمک دولت به فعالان اقتصادی از بابت عدم دریافت مالیات شفاف می شود.
تقوی نژاد با بیان اینکه برنامه‎ریزی‏های کارشناسانه برای توسعه صادرات کشور امری ضروری است، اظهارداشت: در این رابطه امیدواریم اجرای سیاست‎های حمایتی توسط سازمان امور مالیاتی کشور نقش بسزایی در افزایش انگیزه بازرگانان، تولیدکنندگان و شرکت‎های خدماتی برای پرداختن به بحث صادرات داشته باشد.
وی اضافه کرد: از این راه نظام مالیاتی قادر خواهد بود ظرفیت درآمدهای مالیاتی کشور را به صورت سالانه تخمین زده و آمارهای روشن و نزدیک به واقعیتی را باهدف برنامه‎ریزی دقیق نظام اقتصادی کشور به دست آورد و آمار معافیت‎های مالیاتی را شفاف‏سازی کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :