آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93940
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1394 13:49
تعداد بازدید : 914

درباره ی «متدولوژی»

یوسف امیری- واژه ی انگلیسی methodology به معنای «روش شناسی» یا «دانش مطالعه ی روش ها»ی گوناگون در زمینه های علمی است و کاربرد آن به جای خود «روش» غلط است.


واژه ی method (در اصل methodos) از ریشه ی یونانی و ساخته شده از دو بخش meta و hodos به معنای «در پی چیزی رفتن» است. از همین رو برابر واژگانی و درست method در پارسی «روش» است. در یونانی و لاتین method در ابتدا به معنای «روش آموزش» بوده است و از سده ی شانزدهم و هفدهم میلادی به معنای کلی «روش» به کار رفته است (به ویژه در کتاب «گقتاری در روش» نوشته ی رنه دکارت به سال ١۶٣٧ م.). واژه ی méthodologie در سال ١٨٠٠ م. در زبان فرانسه ای از ترکیب method و پسوند یونانی logia ساخته شد و منظور «بررسی علمی روش ها» بود. پس برابر پارسی آن «روش شناسی» است. به تازگی در زبان انگلیسی این واژه به خاطر اشتباه برخی نویسندگان به جای خود method (روش) به کار می رود و در پارسی هم گاهی به خاطر ترجمه های نادرست، آن را به همان صورت «متدولوژی» به کار می برند که غلط است. برای نمونه، می گویند «متدولوژی تولید نرم افزار در سازمان شما چیست؟» حال آن که منظورشان خود «روش» تولید نرم افزار است نه «روش شناسی» تولید نرم افزار. در صورتی چنین سخنی درست است که به راستی درباره ی روش شناسی و بررسی روش های گوناگون تولید نرم افزار سخن بگوییم. اما اگر تنها درباره ی یک روش خاص سخن می گوییم باید «روش» بگوییم نه «روش شناسی». ایان گراهام (Ian Graham) هم در پیشگفتار کتاب خود به نام «روش های شیءگرا» (Object-Oriented Methods) چاپ شده در سال ١٩٩٢ م. / ١٣٧١ خ. مفصل بدین موضوع پرداخته و درباره ی نام کتاب خود توضیح داده است.
وضع مشابهی درباره ی واژه ی technology رخ داده است که «تَشنیک شناسی» یا «دانش شناخت تشنیک ها (techne / با تلفظ یونانی: تِخنِه) بوده و از سده ی بیستم به معنای خود techne به کار رفته است. برخلاف method واژه ی techne در انگلیسی کاربرد ندارد، پس این اشتباه چندان مورد توجه نبوده است. البته در این مورد ژاک بارزون (Jacques Barzun) تاریخدان و اندیشمند سرشناس امریکایی فرانسه ای تبار در کتاب «پانصد سال تاریخ فرهنگی غرب» توضیح داده و در سراسر کتاب خود از techne استفاده کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :