آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93913
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1394 12:3
تعداد بازدید : 1149

فلسفه تکرر

شبنم کهن چی- چیزهای خوب را باید دایم تکرار کرد. هدف از تکرار، نهادینه کردن یک فرهنگ، پافشاری و افزایش ماندگاری یک موضوع در ذهن است. مضاف بر اینکه تکرار، موجب ترویج هم می شود.

کلا «تکرر» فلسفه پیچیده ای دارد که ما کمتر به آن توجه می کنیم و چون صبور نیستیم، حوصله مان را سر برده و عصبی مان می کند. در حالی که باید به کنه موضوع برویم. به کنه رفتن در هر موضوعی سبب باز شدن کلاف های پیچیده می شود. در مواردی هم باعث می شود بفهمیم آنچه به نظر ساده می آید در واقع اصلا هم چیز ساده ای نیست بلکه بسیار هم پیچیده است. لذا هنگام تکرار کردن حرف ها و وعده ها و شعارها نه تنها نباید کسی را مواخذه کرد بلکه باید بعد از به کنه رفتن، تقدیرش و مکررش کرد و الخ.
مثلا وقتی در دولت های مختلف یک وعده تکرار می شود ما باید متوجه باشیم حتما موضوع مهمی است که تکرارش می کنند و این تکرر نشان از اهمیت آن وعده دارد. در ضمن حواس تان باشد که یک موضوع وقتی تکرار می شود نشان دهنده این است که پشت گوش انداخته نشده است. اگر پشت گوش انداخته شود، طبیعتا نباید صدایش دربیاید. حالا که صدایش در می آید، یعنی اینکه همچنان در دایره توجه است و بر لزوم و ضرورتش پافشاری می شود. 
موضوعاتی که دچار تکرر شده اند طی این چند دهه کم نیستند، بس که ما موضوعات مهمی داریم. در حوزه آی تی می توان به لزوم بهبود کیفیت اینترنت، دسترسی آزاد به اطلاعات، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، ساماندهی سیم کارت های بی نام و نشان، مهار قاچاق، رسیدگی به تخلفات ارایه دهندگان خدمات اینترنتی و الخ اشاره کرد. یکی از این موارد تدوین برنامه ملی فضای مجازی جوانان است که همکارانم در هفته گذشته طی انتشار خبری این تیتر را برایش زدند: «وعده تدوین برنامه ملی فضای مجازی جوانان پس از 14 ماه تکرار شد!». 
ما با آغوش باز به استقبال انتقادات می رویم و حتی وقتی توضیح می دهیم که چرا ما می نویسیم آندرویید و شما می نویسید اندروید و باز شما به ما ایراد می گیرید که آندرویید نه اندروید، ما باز به شما لبخند می زنیم که دوست عزیز...! ما حتی خودمان اولین منتقد خودمان هستیم. کلا انتقاد دوست داریم و پیرو این عشق و علاقه مان من قصد دارم آن علامت تعجب انتهای تیتر صفحه دو روز سه شنبه را به بوته نقد کشانده و بگویم همکار عزیز! تعجب؟ چرا. و برایش توضیح دهم که تکرر خوب است، تکرر یعنی حرف مرد یکی است، تکرر یعنی مهم است، یعنی حواس شان هست، یعنی پشت گوش و میز و در بسته نیست، اتفاقا خیلی هم جلوی چشم و عیان است. شما این علامت تعجب را نباید می گذاشتید. حتی وقتی یک مورد چند بار به تصویب می رسد هم نباید علامت تعجب بگذاری و موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کنی. تعجب دارد؟ کسی چیزی را تکرار می کند، تعجب دارد؟ شما خودتان این همه تکرار می کنید که شواری عالی فضای مجازی فلان و بسان، کسی تعجب می کند؟ شما الان با آن علامت تعجب خواستی به جامعه تشنه اطلاع رسانی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات چه بگویی؟ که معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش 14 ماه است فقط یک حرف را تکرار می کند؟! برگردید به ابتدای این نوشته و فلسفه تکرار را مرور کنید تا بفهمید آقای معاون و وزارت ورزش اصلا تعلل نکرده و نمی کنند، بلکه دارند یک چیزی را نهادینه کرده و به عنوان یک مروج فعال به یکی از وظایفشان عمل می کنند تا نشان دهند چقدر مهم است. 
همکار عزیز، علامت تعجب نگذار، تقدیر کن از معاونی که بعد از 14 ماه یک کلام، اصرار دارد باید برنامه ملی فضای مجازی جوانان تدوین شود. دم شان هم گرم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :