آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93906
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1394 11:42
تعداد بازدید : 1049

افزایش فعالیت دلالان در اینترنت

خرید و فروش طلا و ارز در فضای مجازی، جرم است

عباس مسعودی، رییس انجمن صنفی سکه و صرافان استان تهران در پاسخ به این پرسش که اخیرا خرید و فروش ارز در شبکه های مجازی گسترش یافته است، آیا این اقدام قانونی است؟ گفت: خیر، این اقدام غیرقانونی است. هرگونه خرید و فروش ارز در گروه ها و شبکه های مجازی غیرقانونی است.

خبرگزاری مهر- وی در مورد این که اگر افرادی که در این شبکه ها خرید و فروش ارز می کنند، دارای مجوز صرافی و فعالیت از بانک مرکزی باشند و اسامی آنها در لیست دارای مجوزهای بانک مرکزی باشد، آیا باز هم ممنوعیت خرید و فروش ارز در فضای مجازی را دارند؟ گفت: حتی اگر افراد و صرافی ها دارای مجوز باشند و به خرید و فروش ارز اشتغال داشته باشند، حق خرید و فروش ارز و فعالیت ارزی در کانال ها و شبکه های مجازی را ندارند.
وی با تاکید بر اینکه در این شبکه های مجازی هم باید دستگاه ها و ارگان هایی به فعالیت و خرید و فروش ارزی نظارت داشته باشند تا طبق این نظارت افراد به خرید و فروش ارز بپردازند، تصریح کرد: اما متاسفانه در این رابطه به هیچ دستگاهی وظیفه نظارتی و کنترلی محول نشده است.  
مسعودی اعلام کرد: انجمن سکه و صراف استان تهران در این زمینه به مقامات ذیربط اطلاع رسانی کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع و سپردن، کنترل و ساماندهی خرید و فروش ارزی در شبکه های مجازی به انجمن شده است تا از طریق واسپاری نظارت شود.
وی تاکید کرد: در بخش صرافی ها هر گونه فعالیت و خرید و فروش ارزی دارای چارچوب خاص و قانونی است، این در حالی است که در شبکه های مجازی چارچوب قانونی تعریف نشده است؛ بر اساس این چارچوب قانونی که خرید و فروش ارز و سکه طبق آن انجام می شود، مشتری دچار آسیب و خسارت نمی شود ولی در شبکه های مجازی به راحتی برای خرید و فروش ارز قیمت می دهند و قراردادی به صورت شفاهی تنظیم می شود و اگر مشتری به مشکلی برخورد کند، متاسفانه این مشکل گریبان گیر افرادی می شود که به هر طریق در این شبکه ها فعال هستند و نخواهند توانست به حق و حقوق خود برسند.
رییس انجمن سکه و صراف استان تهران درباره پرداخت مالیات توسط فعالان خرید و فروش ارزی در شبکه های مجازی مطرح کرد: یکی از مسایل مهم همین موضوع است، وقتی این افراد در چارچوب مشخص خود فعالیت نکنند، به آنها اتهام فرار مالیاتی نیز می خورد.
وی با طرح این سوال که از کجا مشخص است که در معاملاتی که در این شبکه ها انجام می گیرد، حتی اگر صرافی های مجوزدار به این معاملات مبادرت کنند، طبق همان معامله ای که در کانال و شبکه های مجازی انجام داده اند، ثبت قانونی را انجام می دهند و همان را به ثبت می رسانند و برای آن سند تنظیم کرده و به مراجع ذی صلاح اعلام می کنند؟ تاکید کرد: براین اساس لازم است که نظارت و رصدی بر تمامی این فعالیت ها 
صورت گیرد.      
 خرید و فروش سکه و طلا در شبکه های مجازی ممنوع است
همچنین محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا و جواهر درباره فعالیت برخی از افراد در شبکه های مجازی برای خرید و فروش طلا و سکه گفت: این اقدام قانونی نیست، زیرا برای داد و ستد سکه باید حتما مجوز لازم از مراجع مربوطه اخذ شود، این اقدام بدلیل حساسیت در مساله ارز و طلا است و ممکن است که در داد و سندها فساد مالی اتفاق بیافتد.وی تاکید کرد: به همین دلیل است که هر کس بخواهد فعالیتی در زمینه خرید و فروش سکه و طلا انجام دهد باید حتما مجوز فعالیت را دریافت نماید، درغیراین صورت تخلف کرده است. این افراد هم مجوزی برای انجام این کار ندارد.کشتی آرای با بیان اینکه قرار است که پلیس فضای مجازی با افرادی که در شبکه های مجازی اقدام به خرید و فروش سکه و ارز می کنند، برخورد داشته باشد، عنوان کرد: برای خرید و فروش سکه و طلا در شبکه های مجازی، مجوزی صادر نمی شود، زیرا طلا جزو موارد استثنایی است، شاید در سایر موارد اجازه و مجوز برای خرید و فروش و فعالیت داده شود، اما ارز و طلا جزو موارد خاص و کالای خاص محسوب می شوند و بنابراین مجوزی برای این نوع فعالیت صادر نمی شود.  
رییس اتحادیه طلا و جواهر با تاکید بر اینکه اینگونه فعالیت ها تخلف است، گفت: انجمن سکه و صراف می تواند بحث نظارتی را بر عهده بگیرد اما اقداماتی قانونی و برخورد لازم با متخلفین بر عهده اتحادیه ها است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :