آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93903
تاریخ انتشار : 10 بهمن 1394 11:41
تعداد بازدید : 808

رکود چند ماهه بازار موجب شد

کلاهبرداری یک میلیارد تومانی در بازار موبایل

از اواخر سال گذشته رکود بر بازار موبایل حاکم شده و همچنان ادامه دارد و طبق معمول شرایطی از این دست رکود مذکور باعث بروز اتفاقات دیگری همچون کلاهبرداری های کلان در بازار شده است.

ساحره چمنی
به گفته فعالان بازار موبایل، در شرایطی که بازار در شرایط بحرانی قرار دارد و کمتر خرید و فروشی صورت می گیرد، بسیاری از فعالان بازار به اصطلاح به شکل عرفی اقدام به معامله می کنند. 
به این ترتیب که یا بر اساس اعتباری که در بازار دارند یا به وسیله ارایه چک از فروشندگان دیگر جنس خریداری کرده و پس از مدت معلوم، اجناس را فروخته و بدهی خود را پرداخت می کنند؛ البته این موضوع برای کسانی که مالک فروشگاه یا مستاجر باشند متفاوت است؛ زیرا مالکان مغازه ها اعتبار بیشتری در بازار دارند و معمولا عمده فروشان بدون دریافت چک، کالای درخواستی را در اختیارشان می گذارند. با این اوصاف ظاهرا یکی از فعالان بزرگ ترین مرکز خرید و فروش گوشی با اعتباری که در این بازار داشته، اقدام به معامله با سایر فروشندگان کرده و از چند فروشگاه کالایی نزدیک به یک میلیارد تومان گرفته و به قیمتی کمتر از قیمت معمول بازار فروخته و ناپدید شده است. بر اساس این گزارش فروشندگان متضرر بازار اطلاعی از سرنوشت فرد کلاهبردار ندارند و در این وضعیت کسادی بازار با ضررهای چند 10 میلیون تومانی روبه رو شده اند.
به گفته بازاریان، چنین کلاهبرداری هایی معمولا در زمان رکود بازار اتفاق می افتد چرا که بازار کساد است و اگر جنسی زیر قیمت بازار باشد، به سرعت فروش می رود.
از سوی دیگر به گفته فروشندگان، این روزها مشتریان به دلیل وضعیت اقتصادی حاکم، قدرت خرید ندارند و به گوشی های دست دوم رو آورده اند. 
این در حالی است که جنس دست دوم در بازار موجود نیست چرا که گوشی های دست دوم در قالب نو با اصطلاح «جنس آدم» به مشتری فروخته می شوند  و مشتری در جریان این موضوع نیست. البته در بسیاری از موارد گوشی نه تنها در حد نو نیست بلکه گوشی با نمایشگر و قاب شکسته داخل جعبه گذاشته می شود و به مشتری تحویل داده می شود و در صورتی که مشتری از فروشگاه خارج شده و سپس متوجه شود، امکان ندارد که بتواند موضوع دست دوم بودن گوشی را ثابت کند. بنابراین توصیه می شود که موقع خرید حتما مراقب باشید که جنس دست دوم به جای نو دریافت نکنید.
با توجه به اینکه این روزها بیش از 90 درصد بازار موبایل کشور را قاچاق فرا گرفته و نظارت موثری  بر آن صورت نمی گیرد، نمی توان انتظار داشت که گوشی دست دوم به جای نو فروخته نشود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :