آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93784
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1394 13:47
تعداد بازدید : 1629

چرا گوگل آری و فیس بوک نه؟

محمد معصوم- دو سه روز پيش خبري منتشر شد مبني بر راه اندازي اينترنت پرسرعت در ايستگاه هاي راه آهن کشور معظم هند. قرار است مسافران با تکميل این پروژه، در تمام ايستگاه هاي اصلي (که حدود 400تايي برآورد مي شود) امکان دسترسي به اينترنت WiFi با سرعت بالا را پيدا کنند. اصطلاحا کلنگ اين پروژه هم در بمبئي زده شد.

اما همین چند هفته قبل ترش خبر آمد که رگولاتوری هند، پروژه دسترسي رايگان به اينترنت را که زيرنظر فيس بوک بود متوقف کرده؛ علتش هم نقض بی طرفی اینترنت از سوی فیس بوک عنوان شده است.
نارندرا مودي، نخست وزير هند، در چند ماه اخیر هم ميهمان ويژه هم وطنش سوندار پيچاي در گوگل بوده و هم مهمان ويژه مارک زوگربرگ در فيس بوک. از هر دو ديدار هم عکس هاي بسياری منتشر شده است.
اينترنت رایگان فيس بوک و واي فاي گوگل از نظر جنبه هایی که ذکر شد، کم از هم ندارند. پس چرا مودي يکي را بست و افتتاح کننده ديگري شد؟ در این خصوص چند گمانه مطرح است.
يکي سابقه همکاري اين دو غول؛ يکي غول تکنولوژي و ديگري غول جمعيت. پيش از اين نيز دولت هند و گوگل با هم همکاري داشتند از قبيل اپلیکیشن موبایلی PMO يا دفتر کار آقاي نخست وزير.
ديگر گمانه، آبديده شدن هند بعد از مشارکت با فيس بوک است. درباره اينترنت رايگان، هم هند و هم فيس بوک درس هاي زيادی آموخته اند، با قوانين يکديگر آشناتر شدند و قيمت ها و نیت ها دستشان آمده است.
احتمال بعدی این که خبر رسيده گوگل حاضر است برای داد ه کاوي، خوب هزينه کند. پس چه بازاري بهتر از هند. پيش بينی هاي اقتصادي همه حاکي از اين است که هند قدرت اقتصادي آينده خواهد بود. چين ديگر ترک برداشته.
مطمئنا سوندار پيچاي بهتر از مارک زوکربرگ از بوروکراسي و سازوکار اداري هند خبر دارد و احتمالا هنوز هم اقوامی آنجا دارد. هرچه هم که زبان انگليسي بدانيم و آن جا زندگي کنيم و با مردمانش حشر و نشر کنيم، باز يک اهل محل، چند قدمی از ما جلوتر است؛ مارک که جاي خودش را دارد.
هند اطلاعات مي خواهد و گوگل هم اطلاعات جمع مي کند و فيس بوک هم اطلاعات جمع مي کرد. هند از فيس بوک اطلاعات خواست و فيس بوک سرباز زد و گوگل سر باز نزد. پس گوگل ماند و فيس بوک رفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :