آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93778
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1394 13:21
تعداد بازدید : 1034

آثار رفع تحریم بانک‎ها بر اقتصاد کشور

به گفته مدیران بانکی، در دوران تحریم هزینه نقل و انتقال پول حداقل 10 درصد گران تر تمام می شد، چراکه با توجه به این که پول ها در برخی کشورها بلوکه بود باید از طریق واسطه ها، دست به دست می چرخید تا وارد کشور شود که در این حالت هزینه بالایی به همراه داشت و در این میان فعالان اقتصادی بیش از سایرین تحت فشار قرار می گرفتند.

ایسنا- اما آنطور که یعقوبی، مدیر روابط بین الملل بانک مرکزی اعلام کرده، در شرایط جدید پساتحریم هزینه‎های داخلی برای فعالان اقتصادی نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. هزینه ها به طرز قابل توجهی نسبت به قبل از تحریم کاهش پیدا خواهد کرد که در این حالت قیمت تمام شده پروژه ها، واردات و کالاها به شکل قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند که اثرات کاملا ضد تورمی دارد.
لغو تحریم شبکه بانکی بر تجارت خارجی نیز بی تاثیر نیست؛ به طوری که موجب تسهیل استفاده از خدمات حمل ونقل بین المللی در محیط رقابتی و کاهش هزینه های حمل ونقل شده و امکان استفاده از خطوط اعتباری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت ارزی را فراهم می کند. 
بر این اساس با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها در حوزه های مختلف و اثرات مستقیم و غیرمستقیمی که بر بخش های اقتصادی خواهد داشت، می تواند در حوزه تجارت نیز شرایط برای رونق و افزایش صادرات غیرنفتی، خدمات فنی و مهندسی و حضور تجار ایرانی در بازارهای بین المللی را فراهم کرده و با تسهیل و افزایش مبادلات تجاری فضای مناسب تری برای بهبود تراز تجاری کشور ایجاد کند.
رفع تحریم های بانکی در رونق صنایع مختلف نیز موثر خواهد بود؛ به گونه ای که موجب کاهش ریسک و بهبود رتبه اعتباری کشور شده و تمایل سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در ایران را افزایش می دهد. آنطور که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده اند، تا پیش از این و در زمان تحریم ها سرمایه گذاران خارجی ریسک سرمایه گذاری در یک کشور تحریمی را نمی پذیرفتند و هزینه ها را بسیار بالا تعیین می کردند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :