آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93750
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1394 11:28
تعداد بازدید : 1530

پلیس فتا هشدار داد:

به واسطه ها برای خرید از سایت های خارجی اعتماد نکنید!

سرپرست اداره تشخیص جرایم پلیس فتا به افزایش خرید کاربران ایرانی از سایت های فروشگاهی بین المللی معروف پرداخت و گفت: با توجه به انتقال ارز برای این گونه خریدها، برخی از شرکت های واسطه ای مجوز لازم را نداشته و دست به کلاهبرداری می زنند.

فناوران- با برداشته شدن تحریم ها، بحث خرید از فروشگاه های خارجی حسابی داغ شده است. از یک سو شرکت پست اعلام کرده که امکان خرید از برخی فروشگاه های بزرگ مانند آمازون و Ebay را با یک واسطه فراهم می کند و از سوی دیگر برخی مقامات دولتی از ورود این فروشگاه ها به کشور و تضعیف فروشگاه های اینترنتی داخلی اظهار نگرانی کرده اند.
در میان این تفاوت دیدگاه ها، به نظر می رسد سواستفاده از نام فروشگاه های بزرگ برای کلاهبرداری آغاز شده است.
حمید کیانی سرپرست اداره تشخیص جرایم پلیس فتای ناجا در این باره گفت: خریداران از این سایت ها دقت کنند که برای واریز جهت انتقال به حساب فروشگاه های بین المللی، حتما شرکت واسطه ای که نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند استفاده کنند تا در صورت تخلف راحت تر بتوان پیگیری کرده و حق و حقوق آنان را دریافت کرد.
وی افزود: متاسفانه شرکت های واسطه ای که در فضای سایبری فعالیت می کنند با سواستفاده از اینکه کالای خریداری شده از طریق پست به درب منزل خریداران ارسال می شود کلاهبرداری می کنند.
کیانی ادامه داد: در صورت اعتراض مشتریان این سایت ها، آنها ادعا دارند که محصول را تحویل شرکت پست داده و شرکت پست در این خصوص مقصر است. در حالی که اصلا اینگونه نیست و هیچ مرسوله ای تحویل شرکت پست نشده است. وی با بیان اینکه برخی از این شرکت های واسطه ای نیز کالای اصلی را به مشتری تحویل نمی دهند، گفت: این شرکت های واسطه ای کالای مشابه یا تقلبی تحویل مشتریان خود می دهند و ادعا دارند که برند مورد نظر این کالا را برای آنها ارسال کرده است و آنها مقصر نیستند. سرپرست اداره تشخیص جرایم پلیس فتای ناجا ادامه داد: در فروشگاه های مجازی که نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده اند، مشخصات گردانندگان آنها مثل اسم و آدرس وجود دارد و در صورت تخلف، کاربران با شکایت به راحتی به حق و حقوق خود می رسند.
کیانی افزود: فروشگاه های مجازی که نماد اعتماد الکترونیکی ندارند معلوم نیست در کجا فعالیت دارند حتی شاید خارج از مرزهای جغرافیایی کشور باشند که در آن صورت برای رسیدن به حق و حقوق ضایع شده خود باید زمان و هزینه بیشتری صرف کنید، ضمن آن که مقررارت بین المللی را نیز باید در این خصوص در نظر گرفت تا بتوان مجرم را دستگیر کرد.
کیانی یادآور شد: دانشجویانی که برای خرید کتاب یا مقاله به سایت های واسطه ای رجوع می کنند نیز مراقب باشند که این سایت ها نشان نماد اعتماد الکترونیکی داشته باشند، چرا که بسیاری از سایت های نامعتبر که در زمینه واسطه برای خرید و فروش های بین المللی فعال هستند پول را از شما دریافت کرده و کالایی به شما تحویل نمی دهند.
سرپرست اداره تشخیص جرایم پلیس فتا ناجا تاکید کرد: پیشنهاد ما به تمامی کاربران که در فضای سایبر اقدام به خرید و فروش می کنند این است که فروشندگان حتما نماد اعتماد الکترونیکی دریافت و خریداران نیز حتما از سایت ها و فروشگاه های مجازی دارای این نماد خرید کنند.
این مقام مسوول در ادامه گفت: کاربران فضای سایبر برای آگاهی از لیست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی می توانید به سایت enamad.ir بخش کسب و کارهای دارای نماد مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :