آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93749
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1394 11:28
تعداد بازدید : 1085

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران:

اجرای برجام تاثیر چشمگیری بر صنف رایانه ندارد

رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه معتقد است با توجه به رکودی که بر صنوف مختلف به خصوص صنف کامپیوتر حاکم است، اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم‎ها به این زودی‎ها تاثیری بر فعالیت صاحبان کسب و کار صنف IT نمی‎گذارد.


فناوران- سیدمهدی میرمهدی افزود: در طول سال‎هایی که تحریم بوده‎ایم، علاوه بر اینکه تحریم‎ها را دور زده‎ایم بیشترین کالاهای مورد نیاز خودمان را نیز از کشورهای منطقه و با واحد درهم تامین می‎کردیم. 
وی در ادامه افزود: به دلیل فقدان استفاده از سیستم بانکی در معاملات ما، تحریم‎های غرب بر کشورمان تاثیر چندانی نداشته و طبیعتا با لغو این تحریم‎ها نیز اتفاق خاصی نخواهد 
افتاد.
میرمهدی درباره رکود موجود در اصناف مختلف گفت: متاسفانه در چند سال اخیر کالاهای مربوط به فناوری اطلاعات از سبد خانوار خارج شده و امروز صرفا تبدیل به کالاهایی شده است که مردم در صورت نیاز و ضرورت اقدام به خریداری آن می‎کنند. 
رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه درباره وضعیت این بازار در گذشته نیز گفت: در گذشته مردم مرتبا برای به روز کردن، ارتقا و تعویض کالاهای خود به بازار IT مراجعه می‎کردند اما در چند سال اخیر سهم این بازار از درآمد خانوار به حداقل خود رسیده است.
وی تصریح کرد: با افزایش هزینه های خانوار مردم بیشتر به فکر تامین کالاهای اولیه و روزمره خود بوده و محصولات رایانه‎ای و کالاهای مشابه آن در اولویت‎های مردم قرار ندارند.
 میرمهدی همچنین درباره نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن در صنف فناوری اطلاعات افزود: نوسانات افزایشی نرخ ارز باعث ایجاد نوسان در قیمت ها و افزایش دو چندان قیمت کالاهای مذکور شده است. 
میرمهدی با انتقاد از فضای ایجاد شده در جامعه و انتظارات پسابرجام گفت: متاسفانه فضایی در جامعه و بازار شکل گرفته است که عده‎ای گمان می‎کنند بعد از اجرای برجام همه چیز رایگان خواهد شد! در حالیکه شما مطمئن باشید حداقل در این حوزه اتفاق خاصی به لحاظ کیفیت و قیمت نخواهد افتاد. 
وی افزود: امیدواریم در آینده اتفاقات مثبتی رخ دهد چرا که در غیراین صورت و با ادمه روند موجود و کاهش نیافتن نرخ ارز افزایش خرید مردم و خروج بازار از رکود مشکل است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :