آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93470
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1394 11:30
تعداد بازدید : 632

رییس گروه توسعه و امنیت نظام‌های پرداخت بانک مرکزی:

روشن شدن کلید سوییفت بانک ها شکیبایی می خواهد

رییس گروه توسعه و امنیت نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: برداشته شدن تحریم موسوم به تحریم سوییفت از اکثریت قریب به اتفاق بانک های ایرانی خبری صحیح و موثق است اما تا کلید سوییفت بانک ها در وضعیت روشن قرار گیرد اندکی شکیبایی می طلبد.


پایگاه دولت-  محمود زیبایی با بیان رفع تحریم سوییفت تاکید کرد: برداشتن تحریم ارتباط بین بانکی بین المللی انجام شده است، سوییفت واژه ای به طور تقریبی دو وجهی است که هم به موسسه جهانی سوییفت و هم به سامانه پیام رسانی آن اشاره می کند که مقر اصلی این موسسه در حومه بروکسل و در منطقه ای به نام La Hulpe قرار دارد، اما شبکه آن در سراسر دنیا گسترده است.
به گفته برای آن که بانک یا موسسه مالی مجاز بتواند از خدمات این سیستم بهره مند شود باید تشریفات مربوط به ثبت عضویت و الحاق به شبکه امن آن را قدم به قدم و از طریق مقر اصلی انجام دهد به بیان دیگر الحاق به سوییفت همچون یک کلید روشن و خاموش نیست که در یک لحظه بتوان آن را روشن کرد.
وی ادامه داد: هرچند که قطع دسترسی و حذف عضویت سوییفت بانک های تحریمی ایرانی در روزهای پایانی سال 1390 با فشارهای جهانی بر موسسه سوییفت زمان زیادی به طول نینجامید. اما به تازگی با رفع تحریم های بین المللی علیه ایران، اخبار مربوط به لغو تحریم ها از سوی موسسه سوییفت نیز به طور گسترده ای منتشر شده و همگان به ویژه جامعه بانکی چشم به گشوده شدن این دروازه مهم بر روی بانک های ایرانی در فضای تعاملات بین المللی در دوران پسا برجام دوخته اند.
وی افزود: موسسه سوییفت در 27 دی ماه امسال (17 ژانویه 2016) در سایت خود به طور رسمی خبر رفع تحریم های برخی بانک های ایرانی را درج کرد و بدین ترتیب به طور رسمی اعلام کرد که بانک های رفع تحریم شده می توانند به طور مجدد از خدمات سوییفت استفاده کنند.
وی با بیان این که در صحت این خبر تردیدی وجود ندارد، گفت: این بدین معناست که بانک های ایرانی می توانند با طی تشریفات لازم دوباره از خدمات آن موسسه بهره مند شوند و همان گونه که با زهم در خبرها آمده، قرار است تا فرایند الحاق به سوییفت به سرعت انجام گیرد.
به گفته وی، برداشته شدن تحریم موسوم به تحریم سوییفت از اکثریت قریب به اتفاق بانک های ایرانی خبری صحیح و موثق است اما تا کلید سوییفت بانک ها (به تعبیر ذهنی برخی) در وضعیت روشن قرار گیرد اندکی شکیبایی می طلبد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :