آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93465
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1394 11:22
تعداد بازدید : 739

پاسخ الکترونیکی قوه قضاییه به 2/3 میلیون استعلام انتخاباتی

معاون قوه قضاییه گفت: فعالیت سامانه الکترونیکی سنا و سامانه ملی سجل کیفری آغاز شد.

خبرگزاری مهر- حمید شهریاری معاون قوه قضاییه گفت: مجموعه گزارش هایی که روی اطلاعات سامانه مدیریت پروندهای قضایی(سمپ) وجود دارد، جمع آوری و تحت سامانه جامع آماری (سجا)  ارایه شده است که با توجه به نیاز کاربران انواع گزارش ها را در اختیار قرار می دهد. در این میان نیاز ضرورت انجام یک سری کارهای نظارتی محسوس بود.
وی افزود: در طراحی این سامانه سه بخش جستجوی پرونده ها، گزارش های نظارت و گزارش های بازرسی در نظر گرفته شده که در دست اجرا است اما بخش گزارشات بازرسی هنوز راه اندازی نشده است. سامانه نظارت الکترونیکی (سنا) با توجه به نیاز واحدهای نظارتی از جمله دادسرای انتظامی، دادسرای کل کشور، دیوان عالی کشور جهت نظارت و ارزیابی تهیه شده است.
رییس مرکز آمار و  اطلاعات قوه قضاییه گفت: یکی از دلایل ایجاد بخش جستجوی پرونده ها در این سیستم، درخواست های رسیده از نهادهای مختلف جهت دسترسی به سامانه سمپ بود ولی با توجه به حساسیت موجود روی سمپ تصمیم گرفته شد سامانه ای با دسترسی های محدود راه اندازی شود.
شهریاری گفت: نبود سامانه های الکترونیکی نظارت، دستگاه های مربوطه را ملزم به نظارت محلی می کند. جهت بازرسی یک واحد، مامورین باید در مکان واحد قضایی حاضر شوند و عملکرد آن را ارزیابی کنند، گزارش های لازم را تهیه کرده و دستورات موردنیاز را صادر کنند؛ اما وجود این سامانه های الکترونیکی انجام غیرحضوری نظارت ها را میسر می کند. از ویژگی های مهم آن این است که بازرسی ها و نظارت ها سریع و آنی می شود و این نظارت ها به صورت مداوم و بدون توقف ادامه دارد. درحالی که بدون وجود سامانه های الکترونیکی، بازرسی ها در یک زمان بندی و در یک بازه مشخص سالانه و یا شش ماهه و یا حتی در حالت ایده آل، چند ماه یک بار انجام می شود.
وی افزود: از مزایای دیگر الکترونیکی کردن نظارت، کامل و جامع بودن آن است و دیگر اینکه هنگام مراجعه جهت بازدید حضوری، با توجه به اینکه در فرصت مناسب به بررسی پرونده ها و نقاط قوت و ضعف و عملکرد واحد مربوطه پرداخته اند، در فرصت محدود زمان بازدید امکان بازرسی جامع و هدفمند وجود خواهد داشت. در اختیار داشتن اطلاعات کافی به بازرسان کمک می کند موضوعات مختلف را به صورت مشخص و خیلی دقیق هدف گذاری کنند و زمانی که جهت بازرسی به یک شعبه مراجعه می کنند با توجه به ایرادات آن شعبه مثلا تاخیر در تصمیم گیری یا نرخ تعداد بازداشتی ها یا شدت احکام صادره به بررسی و تحلیل بپردازند. در وضعیت سنتی فعلی، اگر بازرسی هدفمندی از یک شعبه صورت بگیرد، بر اساس گزارشات اعلامی است.
رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه همچنین اعلام کرد: سامانه ملی سجل کیفری برای اولین بار در کشور راه اندازی شده و این امکان را به مراجع قضایی می دهد که به طور آنلاین از سوابق کیفری اشخاص استعلام کنند و علاوه بر سوابق محکومیت کیفری بالغ بر ۳۰ قلم اطلاعاتی دیگر در سامانه سجل قابل بازیابی است.
شهریاری در مورد استعلام برای کاندیداهای انتخاباتی گفت: این سامانه توانسته بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار استعلام از اقلام اطلاعاتی را در اختیار مراجع قضایی قرار دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :