آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93402
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 12:21
تعداد بازدید : 659

درمان نابینایی خودخواسته

بسیاری از وحشتناک ترین جنایات علیه بشریت کاملا آشکار و در برابر چشمان ده ها شهروند معمولی اتفاق افتاده اند. عوامل بسیاری باعث می شود که انسان از دیدن حقیقت، پرسیدن سوال و حرکت و عمل بازبماند. دانش عصب شناسی بعضی از ویژگی های مغز را که باعث بروز «نابینایی خودخواسته» می شود توضیح می دهد، افزون بر این، می توان ضعف های خوی بشر را نیز مقصر دانست.

آدم ها معمولا به کسی دل می بندند که همانند آن ها باشد. سایت همسریابی ای هارمونی پرسش نامه ای را تدوین کرده که خصوصیات متقاضی با تکمیل آن مشخص شده و او بر همان اساس به فرد یا افرادی که شبیه خودش باشند، معرفی می شود. رادیوی اینترنتی پاندورا نوع موسیقی را که کاربر گوش می دهد ثبت می کند و نمونه هایی نظیر آن را در اختیار او می گذارد. موسس پاندورا، تیم وسترگرن گفته است: «پاندورا گزینه های انتخابی شما را بیشتر می کند اما سلیقه تان را محدود نگه می دارد».
آزمایش های متعدد انجام شده روی شبکه عصبی نشان می دهد که ذهن انسان تضاد را نمی پسندد. ذهن اطلاعات و داده هایی را که با باورهای ریشه دوانده در آن در تعارض باشند دور می ریزد و درعوض داده هایی را می پذیرد که این نظام را تایید کنند. تلاش برای پردازش دیدگاه های متضاد به «ناهم خوانی ادراکی» منجر می شود که خود یک آشوب ذهنی بسیار ناراحت کننده است.
در آزمایشی معروف که به وسیله دکتر دانیل سیمونز در هاروارد انجام شد، محققان از شرکت کنندگان خواستند ضمن تماشای ویدیویی از یک بازی بسکتبال، تعداد پاس کاری ها را در بین بازیکنان بشمارند و شرکت کنندگان چنان غرق شمردن شدند که متوجه حضور دانش آموزی که در لباس گوریل از این سر زمین به آن سر رفت نشدند. میزان اطلاعاتی که انسان در یک زمان می تواند دریافت کند، محدود است. آدم ها چیزی را می بینند که انتظار دیدنش را دارند و آن چه را که انتظار ندارند نادیده می گیرند. به همین دلیل است که صحبت کردن با تلفن یا فرستادن پیام متنی در حین رانندگی خطرناک است.
اوایل قرن بیستم محققان نشان دادند که بهره وری بهینه با چهل ساعت کار در هفته به دست می آید. وقتی انسان ها ساعات طولانی تری کار کنند قدرت تمرکز آن ها کمتر می شود و احتمال این که خطا کنند بیشتر می شود. آن ها ساعات اضافه کاری را صرف تصحیح اشتباهاتی می کنند که اگر بر اثر خستگی مفرط نبود، شاید رخ نمی داد. 
روانشناس برجسته، استنلی میلگرام پژوهش های متعددی در زمینه فرمان برداری انجام داده است. این روانشناس دریافت که مردم برای پذیرفته شدن در یک گروه از آرمان های خود دست می کشند و برآوردن انتظارات گروه را بر ارزیابی کاری که به آن ها محول می شود ترجیح می دهند. به همین دلیل است که وقتی به نیروهای نظامی فرمان داده می شود بر منطقه ای بمب بریزند چون و چرا نمی کنند. بلکه می کوشند بمب را به بهترین شکل ممکن در محلی که تعیین شده است پایین
 بیندازند. 
فرهنگ سازمانی هم فشار مشابهی را بر انسان وارد می کند تا رفتار و گفتار و کردار خود را با همکاران اش سازگار کند. وقتی فرهنگ یک شرکت یا سازمان فاسد باشد افرادی که در آن محل کار می کنند به دشواری می توانند از دیگران متفاوت باشند و برخلاف جریان آب شنا کنند. سازوکارهای شرکتی که ممکن است به «نابینایی خودخواسته» منجر شود عبارتند از برون سپاری، بخش بخش کردن نیروی کار و منزوی کردن افراد قدرتمند. فاصله فیزیکی طفره رفتن از قبول مسوولیت را آسان تر می کند. 
برای این که از نقطه کورهای خطرناک در امان باشید این گام ها را بردارید:
●  در زندگی خود آنچه را که با شما هم سان و همگن است، بشناسید و با کسانی معاشرت کنید که پیشینه و عقایدی متفاوت از شما دارند.
● از غرض ها و تعصب هایی که در ضمیر آگاه و ناخودآگاه تان هست، مطلع باشید و آن ها را اصلاح کنید.
●  محدودیت های ادراکی خود را بشناسید و از شرایطی که فشار عصبی را بر شما افزایش می دهند از جمله کم خوابی یا شیفت های طولانی پرهیز کنید.
●  بدانید که چندوظیفه گی (انجام چندین کار به طور همزمان) بهره وری شما را کاهش می دهد و ممکن است در مواردی از جمله پیام متنی فرستادن به هنگام رانندگی، خطرآفرین باشد.
●  «ایده های بزرگ» را زیر سوال ببرید و ایدئولوژی های ریشه دار و جاافتاده را به چالش بگیرید.
●  بحث و مناظره را تشویق کنید و از کسانی که شما را به چالش می گیرند و عقیده ای متفاوت از عقیده شما دارند استقبال کنید.
● نظر بی طرفانه افراد ثالثی را که بیرون از سازمان شما هستند جویا شوید.
● به ندای درون تان که به شما نهیب می زند اشکالی در کار است، گوش کنید.
منبع: یاریکده


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :