آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93391
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 12:11
تعداد بازدید : 781

ریسک حضور شرکت‏های فاوا در نمایشگاه‏های خارجی

فخری زارع- هیچ کس نمی‎تواند منکر نقش و کارکرد نمایشگاه‏ها در بهبود و توسعه کسب و کار شرکت‎ها شود. اگر اینگونه نبود، هر سال شاهد رشد و توسعه نمایشگاه‎ها به بهانه پایین آوردن هزینه‎های تحقیق و توسعه شرکت‎ها، سهولت در معامله و در نهایت توسعه صادرات در کشورهای مختلف نبودیم.


بر این اساس سازمان توسعه و تجارت و برخی از تشکل‎های دولتی و خصوصی در کشور ما نیز سال‏هاست با هدف توسعه کسب و کار شرکت‎های داخلی، حضور در نمایشگاه‎های خارجی و یا برگزاری نمایشگاه‎ در کشورهای همسایه را در دستور کار قرار داده و تلاش کرده‎اند تا محصولات و خدمات آنها را به بازارهای منطقه‎ای معرفی کنند.اما با وجودی که فعالان اقتصادی به خصوص فعالان صنف فناوری اطلاعات بر این واقعیت واقف هستند که رسیدن به بازارهای جهانی مستلزم به کارگیری استراتژی‎های جهش صادراتی است و این مهم با حضور در نمایشگاه های مختلف حاصل می‎شود، کماکان شاهد حضور و مشارکت پرتحرک فعالان ICT کشور در نمایشگاه های بین المللی نیستیم.شاید یکی از دلایل تمایل نداشتن برخی شرکت های فاوا برای حضور در نمایشگاه های تخصصی خارجی، نبود تولید واقعی و انگیزه صادراتی باشد. احتمالات دیگر نیز آشنا نبودن با قراردادهای بین‎المللی، ریسک سرمایه‏گذاری و ناشناخته بودن شرایط و ضوابط صادرات است که مانع از حضور شرکت‎های بزرگ و صاحب نام حوزه فناوری اطلاعات در نمایشگاهای خارجی و در نهایت صادرات شده است. 
اما به هر حال نمی‎توان از این مساله نیز غافل شد که به دلیل آسیب‎شناسی نشدن این موضوع از یک سو و ناکارآمدی سیاست‎های تشویقی دولت در این سال‎ها از دیگر سو، فرصت بسیار مغتنم صادرات محصولات سخت‎افزاری و نرم‎افزاری به کشورهای همسایه تاکنون از دست رفته و معلوم نیست این فرصت تکرار شود یا نه. 
در همین راستا، رییس سازمان توسعه و تجارت دوباره وعده داده است که شرکت‎ها بابت حضور در نمایشگاه های خارجی و صادرات محصولاتشان یارانه می‎گیرند و با این شیوه سعی کرده تا شرکت‎ها را به حضور در نمایشگاه خارجی ترغیب کند. اما به نظر می‎رسد که بهتر است دولت بجای در نظر گرفتن مشوق‎های اینچنینی، بخشی از ریسک حضور شرکت‏ها در بازارهای خارجی را متقبل شود تا با توجه به آن شرکت های فاوا استراتژی و سیاستی اتخاذ کنند که از این پس در مسیر حضور در نمایشگاه‎ها و صادرات گام بردارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :