آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93389
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 12:6
تعداد بازدید : 793

تاج برجام

شبنم کهن چی- خبر اجرای رسمی برجام و لغو رسمی تحریم ها، خبر داغ آخرین هفته پاییزی سال 94 بود. کاربران شبکه های اجتماعی، چند ساعت منتظر اعلام رسمی این خبر از سوی وزیر امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف و موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی در وین بودند. ایران، سال هاست منتظر رسیدن چنین روزی بود و شکی نیست که روز 25 دی ماه، یکی از مهم ترین برگ های تاریخ ایران نوشته شده است. واکنش کاربران شبکه های اجتماعی نسبت به اخبار این روز، اظهار نظرات مسوولان ایرانی و خارجی با هشتگ #برجام تا 24 ساعت یکی از داغ ترین هشتگ های فارسی بود و تنها هشتگی که زورش به تاج برجام رسید، هشتگ مرتبط با انتخابات بود.

با راه اندازی کانال های تلگرامی و استفاده از شبکه های اجتماعی، انتخابات مجلس امسال یکی از بهترین دوره های خود از نظر اطلاع رسانی و اشتیاق مردم به دریافت اطلاعات را پشت سر می گذارد. انتشار فوری اخبار مربوط به رد و تعیین صلاحیت شده ها در کانال های تلگرامی، مردم را بیش از همیشه نسبت به اخبار این حوزه حساس کرده است. در کنار این موضوع، شیوه تعیین، رد یا احراز صلاحیت ها در این دوره از انتخابات مجلس موجب بروز واکنش های زیادی نه تنها در سطح جامعه بلکه در بین مسوولان نیز شده است. صحبت رییس جمهور در نشست خبری برجام، عصر روز بعد از آغاز اجرای برجام درباره شیوه تعیین صلاحیت ها مورد استقبال کاربران قرار گرفت. رییس جمهور اعلام کرد 
بنده به عنوان رییس جمهور از تمام اختیاراتم در زمینه رد صلاحیت های شورای نگهبان استفاده خواهم کرد.
توییتر به عنوان یکی از سریع ترین شبکه های اجتماعی در انتشار اخبار از سوی شهروندخبرنگاران، رسانه ها و مسوولان هفته خوبی پشت سر گذاشت. اما اختلال چند ساعته اش در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته مورد انتقاد برخی از کاربران قرار گرفت.
اینستاگرام نیز هفته گذشته میزبان بسیاری از مسوولان، مدیران، هنرمندان و مردم بود تا نظر خود را درباره برجام با انتشار عکسی اعلام کنند. به صورت کلی بیش از 26 هزار هشتگ #برجام و هشتگ مرتبط با آن مانند #برجام_تصویب_شد در اینستاگرام منتشر شده است.
از دیگر موضوعاتی که هفته گذشته مورد توجه کاربران در شبکه های اجتماعی قرار گرفت، انتشار خبری درباره شیوه استفاده از کلمه «شراب» در کتب از سوی وزارت ارشاد بود. برداشت اشتباه برخی رسانه ها و تقدم داشتن سرعت بر اطمینان از صحت محتوای منتشر شده برای بسیاری از کاربران در شبکه های اجتماعی موجب پخش سریع اخبار نادرست می شود. به همین دلیل وزیر ارشاد مجبور شد در واکنش به پخش برداشت نادرستی که از مصاحبه وی شده است، توضیح دهد: عطف به نقل از اینجانب در نشریات و خبرگزاری ها مبنی بر «ممنوعیت استفاده از کلمه شراب در کتاب ها» که در تیتر خبر آمده است، لازم می دانم توضیح دهم که خبرنگار محترم منظور اینجانب را در متن، با ابهام منعکس کرده است و متاسفانه این اشتباه برداشت در تیتر هم به صورت کاملا معکوس برجسته شده است.
 موضوع حمله تروریستی به گروه رسانه ای موبی در افغانستان از سوی طالبان، کمپین من فرزند دو نفرم (استفاده از نام مادر در کنار نام پدر در فرم های مشخصات شخصی) و واکنش به خبر بررسی مشکل ویزاهای دو ملیتی از دیگر موضوعات مورد توجه کاربران در هفته گذشته بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :