آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93377
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 11:47
تعداد بازدید : 753

اینترنت پهپادها؛ نسل جدید کنترل ترافیک هوایی

مطمئنا تا به حال در مورد «اینترنت چیزها»، فناوری که در آن تمامی حسگرهای شبکه شده، ماشین ها، ابزارها و حتی ساختمان ها به اینترنت متصل می شوند تا اطلاعات را رد و بدل کنند، شنیده اید. هم اکنون جهان در حال آماده شدن برای انفجار ابزارهای سیار خودمختاری است که تیمی از مهندسان دانشگاه واترلوی کانادا نمونه مفهومی آن را با عنوان «اینترنت پهپادها» طراحی کرده اند.

GizMag- مهندسان واترلو برای مدیریت ترافیک هوایی پهپادها این مفهوم را ارائه داده اند که هم شامل سیستم کنترل ترافیک هوایی و هم شبکه های سلولی (مخابراتی) و اینترنت می شود. در واقع، در این طرح تمامی پهپادها از طریق اینترنت به هم متصل می شوند تا از برخورد آنها با یکدیگر یا اشیای دیگر آسمان جلوگیری شود.این طرح واژگان فنی را به عنوان مولفه های اصلی این سیستم مطرح کرده است که فضای هوایی را به چند «منطقه» تقسیم می کند که هر کدام توسط یک «ارایه دهنده خدمات منطقه ای» یا ZSP مدیریت می شوند و این ZSPها به منطقه خاص خود در فضای هوایی خدمات ارایه می دهد. این ارایه دهنده خدمات منطقه ای که بیشتر نرم افزار محور هستند تا توسط انسان اپراتوری شوند، چیزی شبیه به ترکیب یک برج سلولی و یک کنترل کننده ترافیک هوایی برای یک فرودگاه خاص است.پهپادها و ارایه دهندگان خدمات منطقه ای از طریق فناوری ابری با هم ارتباط برقرار می کنند تا ترافیک خودکار را براساس قوانینی که برای آن منطقه وضع شده، به صورت ایمن در منطقه جریان بیندازد.
زمانی که یک پهپاد وارد یک منطقه جدید می شود، شبیه به یک ابزار بی سیمی که در حال حرکت به سمت برج سلولی جدید است، رفتار می کند. این زیرساخت همچنین می تواند به شخص ثالث بیرون از منطقه (مثل مدیر شبکه و حتی شرکت هایی که با پهپادها کالاها را به دست مشتریان شان می رسانند) امکان دهد که با پهپادهای در حال حرکت در این منطقه ارتباط برقرار کند. این طرح به ویژه برای شرکت هایی چون آمازون و گوگل که روی ارسال مرسولات با کمک پهپادها کار می کنند، مفید است. 
این طرح شرح می دهد که ایستگاه های پایه شبکه های سلولی موجود به راحتی می توانند این سیستم را توسعه دهند. این طرح می گوید: از آنجا که این ایستگاه های پایه هم اکنون پیاده سازی شده اند، فضای فیزیکی در دسترس است و می توانند به راحتی با نرم افزار ZSP راه اندازی شوند. پس به نظر می رسد که پیاده سازی ZSPها ارایه پوشش دهی شبکه گسترده برای اینترنت پهپادها بسیار راحت باشد. در هر منطقه، راه های هوایی، تقاطعات و گره ها تعریف شده اند و شبیه به سیستم جاده ها و مقاصد خودروهایی که هم اکنون روی زمین وجود دارند، نقشه بردار ی شوند. 
حتی از آنجاکه پهپادها می توانند از نظر تئوری هر جایی در فضای سه بعدی فضای هوایی حرکت کنند، ایده تعریف راه های فضایی و وضع ترافیک می تواند از برخورد آنها جلوگیری کند. پهپادها می توانند همچنین با اشیای دیگری به غیر از پهپادها همانند پرندگان در آسمان برخورد کنند، ولی با وجود ZPSها نیز می توان از این امر جلوگیری کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :