آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93371
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 11:30
تعداد بازدید : 670

به دلیل فقدان قانون و مسایل امنیتی

شورای نگهبان با انتخابات الکترونیکی مخالفت کرد

عضو حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد که به علت نبود قانون و شرایط فنی امکان برگزاری الکترونیکی انتخابات امسال وجود ندارد.


فناوران- نجات الله ابراهیمیان عضو حقوقدان شورای نگهبان اعلام کرد که به علت نبود قانون و شرایط فنی امکان برگزاری الکترونیکی انتخابات امسال وجود ندارد.
وی به خبرگزاری فارس گفت: با توجه به اینکه در طرح اصلاح قانون انتخابات موادی که برای ساماندهی انتخابات الکترونیکی پیش بینی شده بود در آخرین لحظات رسیدگی در مجلس حذف شد اکثریت اعضای شورای نگهبان به دو دلیل با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی موافقت نکردند.
وی افزود: دلیل اول اینکه به موجب قانون اساسی برگزاری انتخابات باید به موجب قانون عادی باشد و با توجه به اینکه در سال جاری روش پیشنهادی برای برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی موضوع قانون خاصی قرار نگرفته بود تا فضای سنتی تبدیل به شرایط جدید الکترونیکی شود، شرایط تقنینی که وزارت کشور و دولت وعده آن را داده بودند، تحقق پیدا نکرد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: دلیل دوم اینکه مراجعی که توافق شده بود امنیت و خدشه ناپذیری سیستم جدید انتخابات الکترونیکی را تایید و تصدیق کنند پس از وصول پاسخ ها معلوم شد امنیت آن را بدون قید و شرط تایید نکردند.
پیش از این قرار بود انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در 9 کلان شهر از جمله تهران به صورت الکترونیکی برگزار شود.
وزارت کشور برای برگزاری این انتخابات 170 میلیارد تومان بودجه گرفته و اعلام کرده بود در صورت تامین بودجه 400 میلیارد تومانی، انتخابات را در تمام کشور به صورت الکترونیکی برگزار می کند.
پیش از این شورای نگهبان اعلام کرده بود که با اصل برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی مخالفتی ندارد اما باید از امنیت این روش اطمینان حاصل کند.خرداد ماه سال جاری هیات وزیران برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی را مورد تصویب قرار داده بود. حسن روحانی رییس جمهور نیز بر استفاده از شیوه الکترونیکی برای اخذ رای تاکید کرده و آن را موجب افزایش سلامت انتخابات دانسته بود.با مخالفت قطعی شورای نگهبان، برگزاری انتخابات به صورت الکترونیکی در هفتم اسفند ماه منتفی خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :