آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 93368
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1394 11:16
تعداد بازدید : 776

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

برای فضای مجازی نمی توان سیاست های محدود کننده وضع کرد

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که سیاست گذاری در فضای مجازی از جنس سیاست گذاری تکنولوژی نیست، گفت: سیاست هایی که براساس آن بخش هایی از تکنولوژی محدود می،شوند پاسخگوی نیاز کشور نیست.

مرکز ملی فضای مجازی- ابوالحسن فیروزآبادی  دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی کشور در نخستین نشست بین المللی سبک زندگی و سلامت؛ فرهنگ و فضای مجازی در دانشگاه تهران گفت: ما باید در حوزه سیاست گذاری مشکلات را با توافق و اجماع حل کنیم البته اجماع کلی امکان پذیر نیست اما باید تا قبل از شکل گیری فضای مجازی به یک اجماع نسبی در تصمیم گیری ها دست یابیم چرا که هر گونه عدم اجماع باعث عدم توفیق در سیاست گذاری می شود.
وی با بیان این که  باید در دستگاه های حاکمیتی، در حاکمیت و همچنین میان دستگاه های حاکمیتی، بخش خصوصی و جامعه مدنی از طریق فرایند مشارکت و با درک و شناخت مبتنی بر عقلانیت مجازی حرکت کنیم افزود: باید مبانی روشن برای سیاست گذاری در فضای مجازی داشته باشیم. اسناد بالادستی و گزاره های مذهبی باید مورد توجه قرار گیرند اما واقعیت این است که بعد از توافق نسبی باید مبانی ارزشی مشخصی برای این حوزه تعیین شود.
فیروزآبادی با بیان این که ذی نفعان کلیدی حوزه فضای مجازی باید شناخته شده و نقش مناسب به آنها داده شود, تاکید کرد: برخی احساس می کنند در سیاست گذاری ها می توانند هر آنچه در فضای جغرافیایی اعمال حاکمیت می شود در فضای مجازی هم  انجام شود. اما آیا شبکه های اجتماعی در چارچوب سرزمینی ما شکل  گرفته و بازی می کند و آیا هر گونه اعمال سیاستی بر آنها می تواند عقلایی باشد؟ 
رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: بشر سیاست گذاری را در فضای واقعی در بستر زمان در سال های طولانی فرا گرفته اما آیا همان روش های سیاست گذاری که ما در حوزه فضای واقعی داریم قابل تعمیم در فضای مجازی است؟ واقعیت این است که این فضا هنوز شکل نگرفته و آینده آن حتی  برای کسانی که بازیگران اصلی این فضا هستند نیز روشن نیست البته در این فضا سازی کسانی رهبری داشته و نقش برجسته تری دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :