آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91829
تاریخ انتشار : 30 دی 1394 10:59
تعداد بازدید : 782

واکنش رییس کل بانک مرکزی به ماجرای گشایش هزار ال سی در یک روز

ال سی‎ها به تدریج گشایش می‎شود

یکی از خبرهای عجیبی که در بالافاصله در روز اجرای برجام دست به دست چرخید و کسی هم واکنش خاصی به آن نشان نداد، خبر گشایش هزار ال سی خارجی بلافاصله بعد از اعلام اجرای برجام و در همان ساعات اولیه اولین روز بعد از این ماجرا بود. هر چند برخی کارشناسان با تردید به این آمار نگاه کردند اما فرصت مناسبی دست نداده بود که مقامات رسمی اقتصادی کشور در این مورد اظهار نظر کنند. تا اینکه روز گذشته رییس کل بانک مرکزی در حاشیه اجلاس فعالان اقتصادی غیردولتی در جمع خبرنگاران با این سوال مواجه شد.

فناوران- سیف در این رابطه با تایید درخواست برای گشایش هزار ال سی در همان روز اول گشایش را آن را امری تدریجی عنوان کرد. 
رییس کل بانک مرکزی سعی کرد با طرح موضوع انجام مذاکرات از قبل با مسوولان اتحادیه اروپا، انتشار این خبرها را به نوعی توجیه کند و تلویحا اعلام کرد سوئیفت از قبل از اجرای برجام آماده گشایش فضا بوده است تا شائبه‎ها در مورد این خبر را کمی تلطیف کند.  
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تمام کارها برای به جریان افتادن سوئیفت از قبل انجام شده بود و بلافاصله با اجرای برجام استفاده از این خدمات امکان پذیر شد، گفت: یک سری از بانک‎های کشور از قبل در سوئیفت حضور داشتند و اکنون فعال شده‎اند.
وی در مورد گشایش یک هزار ال سی (اسناد اعتباری) نیز گفت: کار گشایش ال سی ها آغاز شده و به مرور در حال انجام است.وی با بیان اینکه بخش عمده ال سی ها برای تامین مواد اولیه کارخانجات گشایش خواهد یافت و پیش بینی می کنیم تولید به حرکت درآید، گفت: بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام، سوئیفت برای بانک های ایرانی قابل استفاده بود و برخی بانک ها نیز حتی در شرایط تحریم به شبکه سوئیفت متصل بودند اما برای مابقی بانک ها که ارتباط شان در دوران تحریم قطع شده بود، امیدواریم بتوانیم ظرف ۸ روز سوئیفت را برقرار کنیم.
وی همچنین در خصوص سیاست ارزی دولت بعد از اجرای برجام  گفت: سیاست دولت این است که نرخ ارز را به سمت یکسان سازی پیش ببرد، البته 6 ماه بعد از اجرای برجام زمان لازم است که به شرایط ارز تک نرخی برسیم.رییس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص جابه جایی منابع بلوکه شده ایران در خارج کشور، گفت: بخش عمده ای از منابع بلوکه شده آزاد شده و امروز نیز ایمیل ها و سوئیفت هایی را به طرف های بانکی خود در کشورهای دیگر ارسال کردیم تا بتوانیم جابه جایی وجوه خود را میان بانک های خارجی صورت دهیم.
وی گفت: جابه جایی اموال بلوکه شده ایران از یک بانک به بانک دیگر خارجی برای این است که اطمینان داشته باشیم طرف های بانکی ما در خارج از کشور مفاهیم اصلی راهنمایی های برجام را درک کرده اند و بدانند که تحریم ها برداشته شده است.
 با این حساب از صحبت‎های رییس کل بانک مرکزی می‎توان نتیجه گرفت که بازگشایی ال سی‎ها به مرور انجام می‏شود و باید روال اداری خود را طی کند؛ همچنین هنوز ارتباط 8 بانک ایرانی با سوئیفت برقرار نشده و برای برقراری این ارتباط باید حداقل یک هفته دیگر صبر کنیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :