آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91245
تاریخ انتشار : 22 دی 1394 12:1
تعداد بازدید : 1059

پیشنهادهای مرکز ماهر برای افزایش امنیت آندرویید

امنیت گوشی های هوشمند با توجه به قابلیت های متعدد آنها حائز اهمیت است که برای افزایش امنیت گوشی های مبتنی بر سیستم عامل آندرویید، می توان از 10 راهکار استفاده کرد.


ماهر- در سال های نه چندان دور تمامی اطلاعاتی که روی گوشی همراه ذخیره می شد، به تعدادی شماره و پیامک های متنی محدود می شد. اما امروزه با پیشرفت فناوری به خصوص پیشرفت روزافزون گوشی های همراه، دیگر اطلاعات ما محدود به چند پیامک و شماره های تماس نمی شوند بلکه اطلاعات شخصی یا تجاری زیادی را در این وسیله ارتباطی ذخیره می کنیم که می تواند تصاویر و اطلاعات خصوصی تا نامه های مهم، حساب های بانکی و شبکه های اجتماعی را شامل شود.
اگر دقت لازم را نداشته باشیم، تمامی اطلاعات ما ممکن است قابل ردیابی، دانلود یا حتی به اشتراک گذاری در اینترنت باشد و به این ترتیب زمینه برای سرقت توسط افراد سودجو فراهم می شود و با توجه به این که در میان دارندگان گوشی های هوشمند بخش عمده ای مبتنی بر سیستم عامل آندرویید هستند باید راهکارهایی برای جلوگیری از سرقت اطلاعات افراد در این گوشی ها ارائه کرد.
10 روش مهم برای افزایش امنیت تلفن های همراه هوشمند مبتنی بر سیستم عامل آندرویید به این شرح  است:
1- تمامی گذر واژه های (پسوورد) خود را در گوشی ذخیره نکنید، بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند تمایل دارند گذر واژه های خود را برای سرویس های برخط و سایت های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی، رایانامه ها و فروم ها روی گوشی هوشمند خود ذخیره کنند و حتی یک لحظه هم به این موضوع فکر نمی کنند که ممکن است فردی به گوشی آنها دسترسی پیدا کرده و به تمامی اطلاعات آنها نفوذ پیدا کند.
2- از امکانات امنیتی موجود در آندرویید استفاده کنید
شما می توانید از قفل صفحه نمایش و رمزنگاری که در سیستم عامل آندرویید وجود دارد برای افزایش امنیت خود استفاده کنید.
3 - برنامه های کاربردی خود را قفل کنید
خیلی مهم است که برنامه های کاربردی خود را قفل کنید. به ویژه آن دسته از برنامه های کاربردی که اطلاعات مهمی را در آنها ذخیره کرده اید و مایل به افشا شدن آنها نیستید.برای قفل کردن برنامه های کاربردی خود می توانید از برنامه کاربردی App Lock استفاده کنید.
4 - مجوزهای مورد درخواست برنامه های کاربردی را در هنگام نصب به دقت بخوانید
پیش از اینکه برنامه کاربردی دریافت شده خود از فروشگاه معتبر گوگل (Google Play) را روی تلفن همراه هوشمند نصب کنید، یک لیست از درخواست های دریافت مجوز که برنامه کاربردی نیاز دارد، برای شما ظاهر خواهد شد. برنامه های کاربردی نیازمند یکسری مجوز هستند تا به وظایف خود عمل کنند اما همه مجوزهای درخواستی ضروری نیستند. 
5 - ایمن سازی شبکه ارتباطی
یکی از مهم ترین مواردی که امنیت گوشی آندروییدی شما را تأمین می کند، ایمن بودن شبکه ارتباطی شماست. از اتصال به ارتباطات بی سیم عمومی جدا خودداری کنید. به ویژه هنگامی که می خواهید کارهای بانکی خود را از طریق اینترنت انجام دهید.
6 - از برنامه های کاربردی امنیتی موبایل (ضدویروس ها) استفاده کنید
داشتن یک برنامه کاربردی از نوع ضدویروس کار شما را در تأمین امنیت دستگاه راحت تر می کند. یک برنامه کاربردی امنیتی که استفاده از آن ساده باشد، انتخاب و اقدام به نصب آن کنید.
7 - با ایجاد چند حساب کاربری از حریم خصوصی خود محافظت کنید
اگر شما دارنده یک تبلت هستید و می خواهید آن را با خواهر، برادر، همسر و یا فرزند خود به اشتراک بگذارید ایجاد چند حساب کاربری به شما در حفظ حریم خصوصی خود و دیگران کمک خواهد کرد.
8 - یک نسخه پشتیبان از داده های خود تهیه کنید
یک نسخه پشتیبان از داده های دستگاه شما می تواند مربوط به یک بازه زمانی طولانی از داده های جمع آوری شده باشد. تصور اینکه دستگاه شما به سرقت رفته و یا هک شده باشد بسیار بد و دلخراش است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که از راه دور اطلاعات خود را از روی دستگاه پاک کنید (توضیح در بخش 10) و اگر از آن اطلاعات پشتیبان گیری نکرده باشید، تمامی اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
9 - ردیابی دستگاه گم شده
علاوه بر داشتن پشتیبان، شما باید قابلیت ردیابی دستگاه به سرقت رفته و یا گم شده خود را داشته باشید. خوشبختانه گوشی های هوشمند دارای فناوری ردیابی هستند که به وسیله GPS این قابلیت برای آنها امکان پذیر خواهد بود.برای دریافت آن شما باید سیستم موقعیت یاب جهانی موجود در گوشی خود را فعال کرده تا بتوانید آن را ردیابی کنید.
10- فعال کردن بخش پاک سازی از راه دور
پس از انجام مراحل بالا، تقریباً دستگاه شما از امنیت مناسبی برخوردار خواهد بود. اما یک گام دیگر باقی خواهد ماند و آن قابلیت حذف اطلاعات دستگاه از راه دور است. این موضوع برای فردی که دیگر امیدی به بازگشت دستگاه خود ندارد بسیار مهم است که توانایی حذف داده های شخصی و محرمانه خود را از راه دور داشته باشد.برای این کار برنامه های کاربردی زیادی وجود دارند که 3CX Mobile Device Manager یک برنامه رایگان و با واسط کاربری ساده نیاز شما را برآورده خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :