آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91241
تاریخ انتشار : 22 دی 1394 11:55
تعداد بازدید : 684

نانوتراشه ای که سرعت اینترنت را افزایش می دهد

محققان کانادایی موفق به ساخت نانوتراشه ای شده اند که استفاده از آن می تواند سرعت استفاده از اینترنت را افزایش دهد.


ایسنا- این تراشه حاوی فیلترهای قابل تنظیمی است که امکان کار در فرکانس های مختلف را فراهم می سازد.
این ابزار جدید با وجود ابعاد و هزینه بسیار کم، عملکرد بالایی دارد. فیلترهای این تراشه دارای بالاترین پهنای باندی است که تاکنون صنعت ساخت تراشه با آن روبه رو شده است. قابل تنظیم بودن این فیلتر و پهنای بالای فضای کاری آن موجب شده تا این فیلتر بتواند برای تقاضاهای داده های مختلف مورد استفاده 
قرار گیرد.
 علاوه براین، این فیلتر قادر است در فرکانس های مختلف کار کند و عملکرد بالایی در این فرکانس ها داشته باشد.
جالب ترین جنبه این فناوری آن است که می توان آن را روی تراشه های فتونیک سیلیکونی ایجاد کرد. در واقع این فناوری قابل استفاده روی سیستم های 
فعلی است. 
در مقایسه با شبکه های رایج که همه منابع نوری ثابت روی تراشه قرار دارند، این ابزار کاملاً انعطاف پذیر بوده و می تواند چندصد برابر بیشتر اطلاعات جابه جا کند.
شبکه های انعطاف پذیر نیازمند فیلترهای قابل تنظیم هستند. فیلتر، یک کانال ارتباطی را از دیگر بخش ها جدا می کند و به مصرف کننده اجازه می دهد تا فرکانس و پهنای باند مورد نظر خود را انتخاب کرده و تغییر دهد. در ساخت این فیلتر از نانوساختارهایی استفاده شده است که قادر به جدا کردن فرکانس های مختلف نور از یکدیگر هستند. تنظیم این فیلتر تنها با یک میکروگرم کننده روی تراشه سیلیکون انجام می شود که دمای منطقه ای تراشه را کنترل می کند.
این تراشه قادر به انتقال حجم عظیمی از داده در هر بار کار است و براساس نیاز کاربر قادر به تغییر است. ابعاد این تراشه که روی پلت فرم مجتمع نانوفتونیک ساخته شده بسیار کوچک است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :