آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91213
تاریخ انتشار : 22 دی 1394 11:19
تعداد بازدید : 907

نقشه راه حمایت مالی از شرکت‌های نوپای ICT تدوین می‌شود

معاون وزیر ارتباطات: وام به درد شرکت های نوپا نمی خورد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تدوین نقشه راه برای اعطای کمک هزینه مالی به شرکت های نوپا و استارت اپ در حوزه ICT خبر داد و گفت: در حال تدوین فرمول حمایتی کارآیی مدل های حمایتی هستیم.


خبرگزاری مهر- امیرحسین دوایی با بیان اینکه شرکت های نوپا در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیازمند حمایت های مالی هستند گفت: اختصاص وام از محل وجوه اداره شده به این شرکت ها مشکلی را حل نمی کند، بلکه باید سازوکاری فراهم شود که با اعطای گرنت مالی، حمایت از این شرکت ها، کارآیی داشته باشد.
وی درباره سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم توسعه که حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود گفت: بیش از نیمی از این رقم باید توسط بخش خصوصی و نیمی از آن نیز توسط دولت تامین شود.
دوایی با تاکید براینکه دولت، سهم خود را در سرمایه گذاری در زیرساخت ها محقق می کند خاطرنشان کرد: علاوه بر سرمایه گذاری در زیرساخت ها، باید در راستای حمایت از بخش خصوصی نیز، امکاناتی در اختیار این بخش قرار گیرد تا بخش خصوصی به صورت مستقل رشد کند.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات، ساده ترین راه ممکن برای حمایت دولت از بخش خصوصی را ارایه وام عنوان کرد و گفت: اما اینکه مسایل و مشکلات بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات را تنها از طریق تخصیص وام حل کنیم راه حل مناسبی نیست، بلکه نیازمند پیاده سازی فرمولی هستیم که خارج از اعطای وام، شرکت های نوپا، مورد حمایت قرار گیرند.
وی با بیان اینکه در مقوله اقتصاد دانش بنیان، باید میان شرکت نوپا با شرکت دانش بنیان، تفاوت قائل شد، تاکید کرد: در اقتصاد دانش بنیان، اختصاص وام مربوط به شرکت های رشد یافته است. شرکت هایی که در آستانه ورود کاملا حرفه ای به بازار هستند و می توانند با سیستم بانکی تعامل کرده و تضامین مورد نیاز دریافت وام را تامین کنند.
دوایی ادامه داد: این شرکت ها با توجه به آنکه این وام را در جایی سرمایه گذاری می کنند که بازگشت اقتصادی آن تضمین شده باشد و برای بازپرداخت این وام نیز مشکلی نداشته باشند. اما شرکت های نوپا که در لایه های قبل از شرکت های دانش بنیان قرار می گیرند نیازمند حمایت های مالی هستند که در کشورهای توسعه یافته، ساز وکار متفاوتی برای آن درنظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه برای اعطای گرنت مالی به شرکت های نوپای این حوزه، نیازمند تدوین پلن ملی (نقشه راه) هستیم تصریح کرد: باید سازوکاری تدوین شود که علاوه بر انتخاب شرکت های نوپا، نظارت بر فعالیت این شرکت ها نیز صورت گیرد.
معاون وزیر ارتباطات، با بیان اینکه تا پیش از این، نقش دولت تنها در ایجاد زیرساخت و پرداخت وام و تسهیلات به شرکت ها خلاصه می شد اضافه کرد: در حال تدوین فرمول حمایتی و رفع ضعف های قانونی برای کارآیی مدل های حمایتی در این زمینه هستیم.
دوایی با تاکید براینکه بازپرداخت وام وجوه اداره شده رقمی بین ۱۴ تا ۲۰ درصد است گفت: نمی توان از شرکت های نوپا انتظار داشت برگشت این وام را تضمین کنند. بر این اساس به طور قطع فرمول وام وجوه اداره شده برای این شرکت ها نیست.
وی گفت: در این زمینه فرمول حمایت از شرکت های نوپای فناوری اطلاعات به نحوی تدوین شده است که کمک هزینه مالی از طریق شرکت های واسط به شرکت های نوپا داده شود.
معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات با بیان صندوق های کارآفرینی و پارک های علم و فناوری که در این طرح به عنوان کارگزار وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده اند، ادامه داد: در این طرح از طریق این نهادهای واسط و با ایجاد تعامل میان شرکت های نوپا و استارتاپ ها با این نهادها، وجوه وام را به شرکت ها اختصاص می دهیم.
دوایی ماهیت اصلی حمایت از شرکت های نوپا و نوآور در این مدل حمایتی را اختصاص گرنت مالی عنوان کرد و گفت: بخش دیگر این حمایت، به تعامل میان شرکت های نوآور و صندوق های کارآفرینی برای دریافت وام مربوط می شود.
وی با تاکید بر تدوین این سازوکار، اظهار امیدواری کرد که این طرح، در بودجه سالانه به عنوان قانون دیده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :