آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91209
تاریخ انتشار : 22 دی 1394 11:8
تعداد بازدید : 989

رییس سندیکای صنعت مخابرات:

توسعه صنعت مخابرات 3 سال است که بلاتکلیف مانده

رییس سندیکای صنعت مخابرات با انتقاد از بلاتکلیفی 3 ساله صنعت مخابرات و مطالبات سندیکا از شرکت مخابرات گفت: مشهود است که منابع مالی فعلی مخابرات کفاف توسعه را نمی دهد و اگر مخابرات قادر به توسعه نباشد، صنعت نیز از رکود 3 ساله خارج نمی شود.


فارس- فرامرز رستگار، رییس سندیکای صنعت مخابرات درباره بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود، گفت: صنعت مخابرات با سایر صنایع تفاوت دارد. این صنعت نه از بانک ها، نه از صندوق های حمایتی دولت و نه از کمیته وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات انتظار کمک ندارد، بلکه انتظار دارد مصرف کننده ها از محصول تولیدشده داخلی قابل استفاده، استفاده کنند و هر چند با تاخیر هزینه آن را پرداخت کنند.
رستگار با بیان مطالبات 2 تا 3 ساله صنعت مخابرات از شرکت مخابرات، گفت: این امر نشان می دهد صنعت مخابرات تاب و توان تحمل 2 تا 3 ساله را مشروط به تعهدات پرداخت دارد.
وی با بیان پیگیری های انجام شده برای پرداخت مطالبات این صنعت، گفت: سال گذشته شب عید موضوع مطالبات سندیکا از مخابرات را به وزارت ارتباطات منتقل کردیم که تا شب عید امسال هنوز نتیجه ای نداشته است.
رییس سندیکای صنعت مخابرات با تاکید بر اینکه مشکل صنعت مخابرات تسهیلات نیست، گفت: تولیدکنندگان از هر راه ممکن مواد را تهیه و محصول را می سازند، اما انتظار این است که با همان شرایطی که از تولیدکننده داخلی خرید می کنند با تولیدکننده داخلی نیز رفتار شود.
رستگار گفت: از تولیدکننده خارجی نقد خرید می کنند و تا پرداخت نقدی یا فاینانس با بهره تک رقمی انجام نشود، جنس حمل نمی شود. درحالی که مطالبات 3 ساله صنعت مخابرات از شرکت مخابرات به معنی تامین مالی (فاینانس) با بهره صفر درصد و به مدت 3 سال است. البته بسته خروج از رکود دولت برای صنایع کوچکی که با مردم سروکار دارند، می تواند خوب باشد، اما برای تولیدکنندگان انبوه فروش فایده ای ندارد.
رستگار ادامه داد: بنابراین به جای پیشنهاد تسهیلاتی، در صنعت مخابرات بهتر است خریدهای داخلی براساس گشایش اعتبار ریالی انجام شود و خریدار مکلف به پرداخت باشد.
وی تصریح کرد: وضعیت صنعت مخابرات درحالی در بلاتکلیفی است که مخابرات نیز از این مشکل و رویه رنج می برد. مدیران مخابرات نیز باور دارند که این بلاتکلیفی زنجیره تامین خدمات و فنی را پاره می کند، زیرا وقتی مطالبات پرداخت نمی شود شرکت ها نیز در مناقصات شرکت نمی کنند، زیرا این کار خود تبعات مالی دارد.
رییس سندیکای صنعت مخابرات با بیان اینکه باید فکری به حال مخابرات شود، گفت: مشهود است که منابع مالی فعلی کفاف توسعه مخابرات را نمی دهد و اگر مخابرات کشور قادر به توسعه نباشد، افراد مرتبط با این صنعت نیز قادر به توسعه نخواهند بود.
رییس سندیکای صنعت مخابرات تصریح کرد: بنا به گفته مدیران مخابرات مشکل اصلی مخابرات، کمبود درآمد و عدم اصلاح تعرفه است و اگر تصمیم بر خروج از رکود در صنعت مخابرات دارد، نیازی به تسهیلات و مشوق دولتی نیست و با تأمین مالی مختصری در مخابرات، صنعت مخابرات می تواند از منابع داخلی ارتزاق کند.وی گفت: بستر فعلی مخابرات در توسعه تبدیل به IP Base خواهد شد و امکانات دیجیتال فعلی که مبتنی بر مس است، آزاد می شود و منابع حاصل از فروش مس برای مخابرات قابل توجه خواهد بود.
رستگار گفت: همچنین با تغییر شبکه به IP مراکز تلفن که فضاهای بزرگ مربوط به تجهیزات دیجیتال است آزاد می شود و این منابع نیز قابل تبدیل به وجوه نقدی هستند، بنابراین هزینه توسعه مخابرات برای 5 سال آینده از محل منابع خود مخابرات تأمین می شود و پول تبدیل به سرمایه می شود.
وی ادامه داد: همچنین با تغییر، اساسا شبکه IP مشتری بیش تری خواهد داشت و ARPU (درآمد حاصل از هر مشترک) نیز افزایش خواهد یافت.رستگار اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از دارایی های باارزش مخابرات کابل ها و داکت ها است که از محل داکت ها نیز منابع مالی تأمین می شود.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :