آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91158
تاریخ انتشار : 21 دی 1394 13:4
تعداد بازدید : 1091

بانکداری و پرداخت الکترونیکی چالش‎ها و امیدها

بانکداری الکترونیکی به عنوان یکی از لازمه‎های اصلی شکل‎گیری اقتصاد الکترونیکی همواره مورد توجه صاحب نظران بوده است و شاید به همین دلیل است که در حوزه اقتصاد الکترونیکی نظام بانکی کشور چند گام جلوتر از بقیه بخش‎های اقتصادی کشورمان است. با وجود اعمال محدویت‎های فراوان در سال‎های اخیر نظام بانکی از تلاش در جهت دستیابی به فناوری‎های نو دست بر نداشته و بانک‎های کشور همواره خدمات متنوعی را در این حوزه ارایه کرده‎اند و برنامه‎های بانک مرکزی هم باعث شده ایران صاحب بزرگ‎ترین شبکه الکترونیکی ملی پرداخت در خاورمیانه و منطقه شمال آفریقا باشد. به گونه‎ای که بر اساس آمار بانک مرکزی، در حال حاضر روزانه 100 میلیون تراکنش مالی در کشور انجام و با درصد خطای کم‎تر از یک درصد پشتیبانی می‎شود.

این نظام پرداخت الکترونیکی که به واسطه بیش از 30 سامانه مدیریت می‎شود، حالا امیدوار است که در آستانه  لغو تحریم‎های بین‎المللی به بالندگی بیشتری برسد و شاید همین موضوع است که برگزاری پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت را از اهمیت دو چندان برخوردار می‎کند. 
با وجود رشد و نمو نظام بانکداری الکترونیکی اما با چالش‎هایی روبه رو است. که شاید مهم‏ترین آن فاصله با استانداردهای بین‎المللی است. 
علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی در آخرین اظهار نظر در این باره،  با بیان اینکه بانک های ما فاصله زیادی با بانکداری الکترونیکی دنیا دارند، گفت: روزانه بیش از یکصد میلیون تراکنش بانکی در کشور انجام می شود و بخش عمده ای از این کار در حوزه الکترونیکی است. اما باید فاصله ما با استاندارهای جهانی در این حوزه پوشش داده شود.
حالا که همایش نظام‎های پرداخت آغاز به کار کرده و قرار است در حاشیه این همایش، نمایشگاه نرم افزارهای الکترونیکی در حوزه بانکی با حضور شرکت های داخلی و خارجی برگزار شود و بخش زیادی از خدمات بانکی در حوزه ICT ارایه شود، باید به این گفته رییس پژوهشکده پولی و مالی بیشتر توجه کرد. 
 اکثر کارشناسان اعتقاد دارند که نظام بانکی کشور با حجم بالای تراکنش، راهی جز اجرای کامل بانکداری الکترونیکی ندارد. اتفاقات حوزه IT در صنعت بانکداری اثرگذار است، پول های مجازی در اثر گسترش IT و شکل گیری بازار الکترونیکی و محصولات مجازی شکل گرفته است و در این راستا این موضوع از نگاه بانک مرکزی به عنوان سیاستگذار، بانک ها و فعالان حوزه IT مهم است.
دیواندری با تاکید بر اینکه صنعت بانکداری می تواند در IT کشور اثرگذار باشد، گفت: روزانه بیش از یکصد میلیون تراکنش بانکی در کشور انجام می شود و بخش عمده ای از این کار در حوزه الکترونیک است که البته تهدیدهایی از نظر امنیت نیز دارد.
وی اظهار داشت: تقاضاهای نظام بانکی از بازار و شرکت های IT، پیشرفت ها و آسیب های حوزه بانکدرای الکترونیکی و میزان شکاف بین بانک های ما و بانکداری الکترونیک دنیا از مباحثی است که در این همایش بررسی می شود.
دبیر پنجمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت اظهار داشت: فرصت ها و چالش های نظام بانکی در شرایط جدید بین المللی از محورهای اصلی این همایش است. امسال 2854 ساعت دوره آموزشی در حوزه بانکداری الکترونیکی در پژوهشکده پولی  بانکی برگزار شد.
دیواندری به ظرفیت ها و موقعیت های نظام بانکی در شرایط پساتحریم اشاره کرد و گفت: این فرصتی است که باید نظام بانکی از آن استفاده کند؛ به دلیل وقفه 7 ساله در تعاملات بین المللی بانکی، بانک های ما از الزامات روز دنیا فاصله گرفته اند، مقررات و نیازمندی ها در این حوزه تغییر کرده است که باید به روز شود.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: بانک های دنیا برای تعامل با بانک های ما الزامات دیگری نیز دارند و مباحثی نظیر پولشویی در دنیا متفاوت است. بنابراین در حوزه تغییر تحول بانکی برای تعامل با بانک های دنیا نیازمند به روز شدن هستیم.
دیوان دری با تأکید بر اینکه در پساتحریم گشایش هایی نظیر سوئیفت برقرار می شود، گفت: روابط کارگزاری با بانک ها در دوره جدید از سر گرفته می شود و مقدمه آن سوئیفت است.
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: سوئیفت شرکت اروپایی محسوب می شود و تحریم های سوئیفت روی شرکت هایی که تحریم اروپا را داشته اند بسته شده است، اما برخی از بانک های قدیمی تر خصوصی تحریم اتحادیه اروپا را نداشتند و بنابراین تحریم سوئیفت هم نبودند؛ البته برخی بانک های تازه تاسیس خصوصی نیز داشتیم که سوئیفت در مدت تحریم برای آنها راه نیفتاد.
دیواندری تاکید کرد: برقراری سوئیفت در پساتحریم به خودی خود مشکل را حل نمی کند بلکه موضوع اساسی ایجاد فضای مثبت برای تعاملات بانکی ایران است که باید از این ظرفیت استفاده شود و همه در بستر IT 
است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :