آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91143
تاریخ انتشار : 21 دی 1394 12:9
تعداد بازدید : 876

هکرها برق اوکراین را قطع کردند

هکرها احتمالا عامل قطعی برق سراسری در اوکراین در روز 23 دسامبر گذشته بوده اند.


ایسنا- براساس گزارشی درباره این حمل سایبری، هکرها احتمالا نصب بدافزاری که مانع پی بردن تکنسین های شرکت برق به این حمله شده، در روز 23 دسامبر از راه دور سوئیچ قطع برق را فعال کرده اند.
گزارش موسسه SANS ICS مستقر در واشنگتن، جزییات اولیه ای از آنچه که باعث قطعی شش ساعته برق 80 هزار مشترک در غرب اوکراین شده منتشر کرده است.
موسسه SANS ICS که به اپراتورهای زیرساخت در خصوص مقابله با حملات سایبری مشاوره می دهد همچنین اعلام کرد: هکرها مرکز خدمات مشترکان شرکت برق اوکراین را با سیلی از تماس های تلفنی از کار انداخته اند تا مشترکان نتوانند قطعی برق را گزارش کنند.
رابرت لی، افسر سابق ماموریت های سایبری نیروی هوایی آمریکا که به تهیه گزارش موسسه سانس کمک کرده، می گوید: این یک حمله چند جانبه علیه چند تاسیسات بوده است. این حمله به شدت با لجستیک بسیار حرفه ای هماهنگ بوده است. هکرها در واقع به نوعی چشمان همه را بسته و بعد حمله را ترتیب داده اند.
کارشناسان به اتفاق آرا این رخداد را اولین قطعی برق شناخته شده به وسیله یک حمله سایبری می دانند.
سرویس امنیت ملی اوکراین(اس بی یو) روسیه را عامل این حمله معرفی کرده و شرکت سایبری آمریکایی آیسایت عاملان را یک گروه هکری روسی به نام «کرم خاکی» معرفی کرد.
وزارت انرژی اوکراین اعلام کرده که مذاکره درباره این موضوع را به بعد از 18 ژانویه و تکمیل تحقیقات رسمی درباره این موضوع موکول کرده است.
کارکنان شرکت برق اوکراین سریعا توانسته اند با انتقال به حالت دستی و حذف ایستگاه ها و سرورهای ویروسی شده از شبکه، جریان برق را برقرار کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :