آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91030
تاریخ انتشار : 20 دی 1394 11:13
تعداد بازدید : 832

اطلاعیه بانک مرکزی درباره جزییات دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی

متقاضیان کارت خرید کالا فعلا به بانک ها مراجعه نکنند

بانک مرکزی اعلام کرد: بانک ها و موسسه‎های اعتباری کشور براساس درخواست دستگاه‎ها، سازمان‎ها، موسسه‎های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، برای کارکنان و بازنشستگان دارای شرایط، از 19 دی ماه (دیروز) کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‎کنند.

فناوران – بر این اساس کارکنان رسمی و پیمانی سازمان‎های یاد شده که حداکثر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه آنها معادل  یک و میلیون و 500 هزار تومان و بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری که حداکثر مستمری تعهد نشده آنها ماهانه معادل یک میلیون و 500 هزار تومان باشد می‎توانند این کارت اعتباری را دریافت کنند.
سقف اعتبار این کارت ها، حداکثر معادل چهار برابر حقوق و مزایای تعهد نشده ماهانه (سقف گواهی کسر از حقوق) متقاضی بوده و تضمین بازپرداخت اقساط فقط از طریق گواهی کسر از حقوق و بدون نیاز به ضامن‏ها و وثیقه‎های دیگر انجام می‎شود.
براساس این گزارش، درخواست کارکنان و بازنشستگان سازمان‎ها توسط واحدهای منابع انسانی آنها گردآوری و در قالب فهرست رایانه‎ای به همراه نامه گواهی کسر از حقوق گروهی که به تائید ذیحساب سازمان مربوطه رسیده است، به بانک‎هایی که حقوق و مستمری کارکنان آن سازمان را پرداخت می‎کنند ارسال می‎شود.
بانک‎های عامل نیز مکلفند بلافاصله پس از دریافت فهرست رایانه ای نسبت به اعتبارسنجی و صدور کارت اعتباری برای کارکنان و مستمری بگیران معرفی شده اقدام کرده و پس از صدور کارت، مراتب را به صورت پیامکی به متقاضیان اطلاع رسانی کنند.
متقاضیان پس از دریافت پیامک با مراجعه به شعبه یا واحد بانکی معرفی شده، ضمن امضای قرارداد و سایر مدارک، کارت اعتباری خود را دریافت می‎کنند. این کارت‎ها از زمان تحویل، در همه مراکز معرفی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای خرید کالاهای فهرست شده توسط این وزارتخانه، قابل استفاده هستند.
براساس این گزارش، همه زوج‏هایی که مشمول تسهیلات قرض‎الحسنه ازدواج بوده و در در سامانه قرض‎الحسنه ازدواج ثبت نام کرده‎اند اما تاکنون موفق به دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج نشده‎اند، می‎توانند علاوه بر این تسهیلات، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی نیز درخواست کنند.
به این منظور در چارچوب دستورالعمل صدور کارت اعتباری مرابحه، حسب درخواست متقاضیان، برای هر یک از زوجین تا سقف پنجاه میلیون ریال، کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر می‎شود.
ضوابط و مدارک لازم برای دریافت کارت اعتباری همانند تسهیلات قرض‎الحسنه ازدواج بوده و این کارت‎ها در بانکی که توسط زوج ها مشخص شده است، صادر و تحویل می شوند.
درخواست کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از طریق تارنمای سامانه قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی و با در دست داشتن کد رهگیری مربوط به درخواست تسهیلات ازدواج از 19 دی ماه امکان پذیر است.
بانک مرکزی تاکید کرده که درخواست و دریافت کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به هیچ عنوان موجب تاخیر یا محرومیت از تسهیلات قرض‎الحسنه ازدواج نبوده و این تسهیلات طبق روال گذشته و با تامین منابع توسط بانک عامل تخصیص خواهد یافت.
زوج های جوان، بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری از امروز می توانند برای این ثبت نام در طرح اقدام کنند.
بر اساس این گزارش طرح دولت برای خروج برخی کالاهای بادوام از رکود و تحریک تقاضا در بازار این کالاها در اواخر مهر ماه اعلام شد و بر اساس آنچه مسوولان اقتصادی کشور اعلام کردند قرار بود این طرح ها که شامل تسهیلات خرید خودرو، لوازم خانگی و کالاهای واسطه ای است، به صورت کوتاه مدت برای شش ماه اجرا شود.
این طرح برای خودروسازان خیلی زود اجرایی شد و دقیقاً یک هفته پس از اعلام  این طرح خودروسازان موفق شدند بیش از 110 هزار خودروی خود را با منابع بانک مرکزی بفروشند. اما پس از آن طرح اعلام شد که یک هفته پس از آغاز طرح تسهیلات خرید خودرو، طرح کارت اعتباری به جریان بیفتد و مردم منتظر این بودند که دولت برای اجرای این طرح ها،  اقدام به ساز وکار اجرای ادامه طرح کند.
بالاخره انتظار ها به پایان رسید و ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی با اعلام آغاز اجرای این طرح گفت: در مرحله نخست ثبت نام برای دریافت کارت های اعتباری زوج های جوان، کارمندان رسمی و پیمانی دستگاه های دولتی و بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش بیمه صندوق بازنشستگی کشوری در اولویت ثبت نام قرار دارند.
همچنین  احمد میدری، معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دو استان نام نویسی کارت های خرید برای بازنشستگان انجام شده است، گفت: 70 هزار کارت چاپ شده است که امیدواریم هفته آینده در میان بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی توزیع شود.این طرح از امروز نیز برای چهار میلیون بازنشسته آغاز شده است که آنها می توانند به صورت اینترنتی برای کارت های خرید نام نویسی کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :