آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91024
تاریخ انتشار : 20 دی 1394 11:0
تعداد بازدید : 929

48 ساعت پس اعلام حضور رسمی در ایران

نت فلیکس نیامده فیلتر شد

مدیرعامل شرکت امریکایی نت فلیکس در نمایشگاه CES امریکا اعلام کرد خدمات این شرکت، در 130 کشور جدید از جمله ایران ارایه می شود.

فناوران- رید هستینگز موسس و مدیرعامل شرکت نت فلیکس که به پخش محتوای ویدئویی آنلاین می پردازد، در کنفرانسی در نمایشگاه CES، برنامه خود برای گسترش خدمات به 130 کشور دنیا را تشریح کرد.
شرکت نتفلیکس در حال حاضر خدمات خود را علاوه بر آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، کشورهای منطقه نوردیک، هلند، کارائیب و بریتانیا در 60 کشور دنیا نیز ارایه می کند.
این سرویس بیش از 100 هزار عنوان فیلم سینمایی و سریالی دارد و از این حیث در آمریکا بیشترین حجم پهنای باند و ترافیک وب را به خود اختصاص داده است.
هستینگز در این سمینار گفت: امروز شاهد تولد یک شبکه تلویزیون اینترنتی جدید در سطح جهانی هستیم و Netflix به غیر از زبان انگلیسی، هم اکنون از زبان های کره ای و عربی نیز پشتیبانی خواهد کرد. همچنین از امروز به بعد ما به زبان های دیگر نیز گوش فرا خواهیم داد و می آموزیم تا به تدریج زبان های بیشتری را متناسب با کشور های مختلف به سرویس خود اضافه 
کنیم.
بر اساس این گزارش البته استفاده از خدمات نت فلیکس در ایران با دشواری همراه است. این خدمات به زبان انگلیسی عرضه شده و برای دسترسی به آنها باید حداقل هزینه ای در حدود 8 دلار در ماه با استفاده از کارت های بین المللی اعتباری پرداخت شود. 
علاوه بر ایران، کشورهایی نظیر روسیه، هند و عربستان سعودی نیز در لیست کشورهایی قرار دارند که به تازگی نت فلیکس به ارایه سرویس در آنها می پردازد. شاید در میان کشورهای بزرگ جهان، ارایه خدمات نت فلیکس تنها برای چین راه نیفتاده باشد. با توجه به بازار بزرگ این کشور، مدیران نت فلیکس اعلام کرده اند با احتیاط بیشتری و پس از برقراری روابط با دولت چین، سرویس خود را برای کاربران چینی راه اندازی خواهند کرد.
به نظر می رسد نت فلیکس مطالعه جدی و همه جانبه ای در مورد بازار ایران صورت نداده است چرا که با توجه به محدودیت های موجود، حتی سرویس دهندگان ایرانی و دارای مجوز مشابه نیز با مشکلات زیادی مواجهند.
 واکنش ایران؛ مسدود سازی
اما همانطور که قابل پیش بینی هم بود نخستین و احتمالا آخرین واکنش ایران به ارایه خدمات از سوی نت فلیکس به کاربران ایرانی، مسدود کردن این سایت بود؛ آن هم تقریبا کمتر از 48 ساعت از علام رسمی مدیر این شرکت.
نت فلیکس البته تا پیش از این در ایران فیلتر نبود اما با به رسمیت شناختن ایران و ارایه خدمات به کاربران ایرانی، بلافاصله فیلتر شد.
البته به نظر می رسد فیلتر بودن نت فلیکس چندان موضوع مهمی برای علاقه مندان به استفاده از خدمات این سایت در مقایسه با در دسترس نبودن کارت اعتباری برای پرداخت نباشد.
از سوی دیگر در حالی نت فلیکس خدمات خود را تا پایان سال 2016 به بیش از 200 کشور جهان عرضه خواهد کرد که هنوز متولی مشخصی برای تلویزویون اینترنتی تعیین نشده و وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد و صدا و سیما در این مورد دچار اختلاف هستند.
پیش از این «آی سیما» با تامین تمامی تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی تلویزیون اینترنتی در کشور و تعامل دو سویه با شرکت مخابرات ایران و صداوسیما، نتوانست مجوزهای لازم بهره برداری از زیرساخت های ارتباطی را از وزارت ارتباطات دریافت کند.
در مرداد ماه سال جاری مهدی اخوان بهابادی قائم مقام رییس سازمان صداوسیما در مراسم بهره برداری از پروژه های فنی صداوسیمای خراسان رضوی گفته بود که تا پایان امسال «تلویزیون تعاملی» در ایران به بهره برداری می رسد و امید می رود طی سال های آینده در اختیار عموم مردم قرار بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :