آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 91018
تاریخ انتشار : 20 دی 1394 10:51
تعداد بازدید : 735

دلار و درهم بازار را به هم ریخت

نرخ دلار آزاد از اواخر هفته گذشته به بالاترین حد خود در سال های گذشته رسید که این موضوع نه تنها بازار را به صورت نیمه رسمی به حالت تعطیل دراورد، بلکه موجب افزایش نگرانی گروه های در ارتباط با بازار کامپیوتر، از خریدار گرفته تا فروشنده و واردکننده شد.

مریم عسگری
دلار آزاد در روز گذشته به رقم بالاتر از 3730 تومان رسید، درهم به حدود 1015 تا 1020 تومان رسید که این موضوع به بروز مشکلات سیاسی بین ایران و برخی کشورهای عربی ربط داده می شود. در پی این اتفاق قیمت ها در بازار بدون مشتری هم افزایشی چشمگیر یافت و معدود بازدیدکنندگان بازار هم از مراجعه به بازار خودداری کردند. بر اساس گزارش های رسیده، برخی از فعالان بازار هم اقدام به تعطیلی واحدهای فروشگاهی کردند.
به گفته کارشناسان اینطور که پیداست، پیش گویی برخی از فعالان بازار در مورد افزایش نرخ دلار، پس از مشکلات سیاسی اخیر درست از آب درآمده و روزهای گرانی و رکود بیشتر، در راه بازار است.
علی صالحی یکی از فعالان بازار کامپیوتر ایران که دستی بر واردات نوت بوک و تبلت دارد در این باره می گوید: این پیش بینی بسیار نزدیک به واقعیت بود که همزمان با بروز مشکلات سیاسی بین ایران و عربستان، امارات هم در روابط خود با ایران تجدیدنظر کند، حالا رشد نرخ درهم و دلار نشانه های یک تغییر بزرگ در بازار ایران است و باید منتظر روزهای سخت تر باشیم.
فعالان بازار هم با تایید گفته های این واردکننده می گویند که نامشخص بودن وضعیت بازار موجب شده است آنها ترجیح دهند که اگر مشتری برای کالاها به بازار مراجعه کرد، آنها از فروش امتناع کنند.
در مقابل این گروه، برخی از کارشناسان این اتفاقات و رشد قیمت را حباب دانسته و اعلام می کنند که در آینده نزدیک قیمت ها روندی منطقی در پیش خواهند گرفت. 
با این حال در شرایط فعلی رشد نرخ دلار آزاد و درهم بازار را به هم ریخته و می توان گفت که بازار در آستانه تعطیلی قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :