آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90975
تاریخ انتشار : 19 دی 1394 13:18
تعداد بازدید : 874

درخواست مجمع واردات از رییس مرکز امور اصناف:

واردات فقط با ثبت نمایندگی صورت بگیرد

رییس مجمع واردات گفت: مرجع اعطای نمایندگی باید از صلاحیت لازم برخوردار باشد. یعنی از طرف شرکت مادر مجاز در تفویض اعطای نمایندگی باشد، نه اینکه افراد بروند و از یک فروشگاه کوچک نامه یک کاغذ بیاورند و نام این کار را اخذ نمایندگی رسمی بگذارند.

ایسنا- علیرضا مناقبی گفت: موضوع حمایت از نمایندگان رسمی و مسوولیت پذیر یکی از مقولات اساسی و اجتناب ناپذیر در حوزه تجارت خارجی کشور است. این مساله خصوصا در آستانه گشایش های پسابرجام از حساسیت بیشتری برخوردار است و به همین جهت مجمع واردات در دیدارهای مختلف با مدیران دستگاه های دولتی، خواستار توجه بیشتر به این مساله شده است.
وی در مورد جلسه اخیر هیات مدیره مجمع واردات با رییس مرکز امور اصناف و بازرگانان تصریح کرد: در خصوص کالاهایی که امکان ثبت نمایندگی آن ها در ایران وجود دارد، باید شرایط ثبت سفارش به گونه ای ترتیب داده شود که امکان ثبت سفارش فقط برای واردکنندگانی میسر باشد که دارای نمایندگی رسمی و ثبت شده هستند. اتفاقا این موضوع مورد تایید مرکز امور اصناف نیز قرار دارد، ولی متاسفانه در اجرا، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد.
مناقبی تاکید کرد: هدفمندسازی واردات در شرایطی که واردکننده دارای نمایندگی ثبت شده در کشور وجود دارد و نظام تجارت خارجی ما اجازه می دهد که سایرین هم در آن ردیف کالا اقدام به واردات کنند، بی معنا است. البته توجه به این مساله نیز ضرورت دارد که مرجع اعطای نمایندگی باید از صلاحیت لازم برخوردار باشد. یعنی از طرف شرکت مادر مجاز در تفویض اعطای نمایندگی باشد، نه اینکه افراد بروند و از یک فروشگاه کوچک نامه یک کاغذ بیاورند و نام این کار را اخذ نمایندگی رسمی بگذارند. این موضوعی است که ریشه بسیای از اختلافات در عرصه تجارت خارجی شده است.
وی ادامه داد: به هر حال بدیهی است که بازار هر کشور حرمت دارد و باید حریم آن حفظ شود. یک کالا زمانی که قرار است وارد کشور شود، اگر محدودیتی برای ثبت نمایندگی آن وجود ندارد، باید دارای نماینده یا نمایندگان مشخصی در کشور باشد تا مسوول عواقب و تبعات عرضه این کالا مشخص باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :