آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90948
تاریخ انتشار : 19 دی 1394 11:38
تعداد بازدید : 759

انتشار شایعه لغو روابط ایران و امارات برای جذب مشتری

فعالان بازار کامپیوتر شیطنت کردند

انتشار خبر قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان بحث داغ این روزهاست. موضوعی که اگر چه برخی نسبت به آن نگرانی به دل راه نمی دهند، اما گروهی از واردکنندگان کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال، به ویژه آنهایی که سال هاست امارات را واسطه خود و تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان مطرح قرار داده اند، از احتمال پشتیبانی امارات از عربستان و قطع رابطه با ایران نگرانند. انتشار برخی اخبار در رابطه با کندی روند صدور ویزا به مسافران ایرانی به مقصد دبی نیز از سوی دیگر موجب شده است که شایعه قطع روابط بین ایران و امارات برای برخی نزدیک به واقعیت به نظر آید.

مریم عسگری
این درحالی است که به نظر می آید انتشار این خبر نتیجه بازیگوشی برخی از فعالان بازار برای جلب توجه است. چرا که از نظر آنها هر تغییری در رابطه ایران و امارات می تواند روند واردات کالا به کشور را به شدت کند کند و این موضوع قطعا به ضرر واردکنندگان ایرانی خواهد بود و رشد قیمت و کاهش موجودی را در پی خواهد داشت.
در این زمینه یک واردکننده کالاهای کامپیوتری که نخواست نامی از وی برده شود، می گوید: امارات سال هاست واسطه بین ایران و کشورهای صاحب صنعت است و در دوران تحریم کمک بزرگی به ایران به حساب می آمد و اگر امارات به حمایت از عربستان تغییری در روابط خود با ایران بدهد، تا ایجاد مسیر بعدی، واردکنندگان با مشکل مواجه می شوند.
یک واردکننده تجهیزات کامپیوتری اما نظر متفاوتی دارد و می گوید: به طور قطع نمی توانیم بگوییم که این اتفاق تاثیری بر بازار ایران نمی گذارد، اما ایران در کنار امارات، مسیرهای ورودی دیگری هم دارد. به گفته وی، در حال حاضر کشورهای چین، تایوان و برخی کشورهای اروپایی کالا به ایران صادر می کنند و مامشکلی بابت واردات کالاها نداریم. 
همچنین برخی کارشناسان معتقدند که قطع رابطه تجاری با ایران، در نهایت به زیان خود امارات متحده عربی خواهد بود، زیرا که با حذف احتمالی تحریم ها در روزهای آینده و شتاب گرفتن واردات به ایران، امارات در صورت حذف خود از این چرخه بسیار زیان خواهد دید.
از سوی دیگر شنیده ها حاکی از افزایش روزافزون فشار عربستان بر امارات برای کاهش بیشتر سطح روابطش با ایران است.
با این حال برخی از سودجویان با توجه به شرایط به وجود آمده، سعی کرده اند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و جریان سازی کنند و این شایعه را بر سر زبان ها بیندازند که امارات نیز به حمایت از عربستان روابط خود را با ایران قطع و هیچ کالایی  را به ایران نمی فرستد، به گفته کارشناسان این اقدام با هدف جذب مخاطب توسط برخی از سودجویان بازار صورت گرفته است.
با همه اینها بازار خرید و فروش کامپیوتر در مقابل این شایعه و حتی احتمالات واکنشی از خود نشان نداده و همچنان بازار در رکود به سر می برد. به گفته کارشناسان با توجه به شرایط فعلی که دلار روندی صعودی در پیش گرفته و قیمت آن از مرز 3700 تومان گذشته است و همچنین با لحاظ کردن این موضوع که تکلیف روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و کشورهای عربی پشتیبان عربستان هنوز مشخص نیست، باید در انتظار روزهای آینده بود تا نتیجه قطعی را مشاهده کرد.

 
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :