آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90732
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 13:57
تعداد بازدید : 952

ساخت کاغذی با قابلیت ذخیره سازی الکتریسیته

محققان سوئدی موفق به تولید کاغذی شدند که قادر به ذخیره سازی الکتریسیته است. این کاغذ همانند یک ابرخازن عمل می کند. در فرآیند ساخت این کاغذ از نانوسلولزها و پلیمرهای رسانا استفاده شده است.

فناوران- پژوهشگران آزمایشگاه الکترونیک آلی دانشگاه لینکوپینگ در سوئد موفق به ساخت کاغذی شدند که می تواند الکتریسیته را در خود نگه دارد. این کاغذ که قطری در حدود 15 سانتیمتر و ضخامتی در حد چند دهم میلی متر دارد، قادر به ذخیره یک فاراد الکتریسیته است که قابلیتی در حد یک ابرخازن موجود در بازار دارد. این ماده می تواند چند صد بار شارژ شود در حالی که در هر بار تنها چند ثانیه فرآیند شارژ طول خواهد کشید.
این محصول، یک ماده بسیار رویایی است، زیرا در حال حاضر همه به دنبال استفاده از مواد تجدیدپذیر هستند. از این ماده می توان برای ذخیره انرژی در تابستان و مصرف آن در زمستان استفاده کرد. ژاویر کریسپین از محققان این پروژه می گوید: لایه های نازک با عملکردی شبیه به خازن در حال حاضر در بازار وجود دارند. کاری که ما انجام دادیم این است که این لایه های نازک را به صورت سه بعدی تولید کردیم و در نهایت به شکل یک ورق کاغذ در آمد. ظاهر این ورق کاغذ بسیار شبیه به پلاستیک است. محققان با استفاده از آن اشکال مختلفی را ساخته اند. ماده اصلی این کاغذ نانوسلولز است که برای ساخت آن، الیاف سلولر در معرض فشار زیاد قرار داده شده و در نهایت ساختارهایی با قطر 20 نانومتر به دست آمده است. این نانوسلولزها در محلول آبی ریخته شده و با پلیمری باردار ترکیب شده اند. این پلیمر به صورت یک پوشش اطراف الیاف را گرفته است. بین پلیمرها، محلول آبی مانند یک الکترولیت رفتار می کند. این کاغذ موفق به ثبت رکوردی در انتقال یون و الکترون شده است که دلیل ظرفیت بالای ذخیره سازی این کاغذ وجود همین ویژگی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :